REVISAL

Mesaj
Autor
parayt
Mesaje: 56
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:00 am

REVISAL

#1 Mesaj de parayt »

Buna ziua. In revisal am introdus gresit un contract. Am avut 2 salariati cu aproape aceeasi nume si din greseala n-am inregistrat acel salariat pe care a trebuit. Amandoi au lucrat deja la societate si au fost introduse deja in revisal. Cum pot sa anulez in revisalul nou?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8250
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: REVISAL

#2 Mesaj de herganiec »

nu poti, merge doar sa modifci cum trebuie la fiecare si sa transmiti din nou.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: REVISAL

#3 Mesaj de ioni459 »

In ziua de 13.05.2016 am facut o operatie de ''Incetare suspendare'' din CCC, cu ''Data de la care produce efecte'' tot in ziua de 13.05.2016.
Astazi cand am trimis revisalul pt alt tip de operatie, am verificat in revisal la meniul ''Contracte - Istoric contract'' si operatia de ''Incetare suspendare'' facuta in 13.05.2016 apare de doua ori!!!
La ambele inregistrari la coloana ''Data operare'' apare aceeasi data, aceeasi ora, minut si secunda, dar la coloana ''Data de la care produce efecte'' la prima inregistrare apare corect 13.05.16, iar la a doua inregistrarea (cea dubla) apare data 14.12.11!!!
Aceasta data am folosit-o la o Corectie de functie, intradevar in 14.12.11, si nu vad legatura de ce a mai aparut acum...

Cum se poate corecta/anula operatia unde apar doua date 'Data de la care produce efecte'', si pt ITM care e luata in considerare, prima data sau a doua???


Precizez ca nu folosesc revisalul din Saga, ci Revisal versiunea 6.0.5.0.

Multumesc,

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: REVISAL

#4 Mesaj de tobosv790 »

Cred că cei de la TEAMNET ar fi în măsură să răspundă.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24166
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REVISAL

#5 Mesaj de balazse »

Sunt tare curios de raspunsul oferit. :mrgreen:

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: REVISAL

#6 Mesaj de ioni459 »

Unde imi sugerati sa trimit mail, pentru o rezolvare prompta:

[email protected]
[email protected]

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: REVISAL

#7 Mesaj de tobosv790 »

Eu as trimite la ambele adrese. Ca sa nu aiba nimeni ca motiv de a nu va raspunde faptul ca ati trimis la o adresa gresita. Si eu sunt curios de raspuns. Poate ne ziceti si noua ce v-au raspuns!

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: REVISAL

#8 Mesaj de ioni459 »

Sigur ca o sa va spun.

Cum pot face un printscreen doar la coloana respectiva (cea cu date diferite), nu la toata pagina.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: REVISAL

#9 Mesaj de zaineal »

printscreen la toata pagina, salvare jpg, deschideti cu paint si dati crop la coloana dorita apoi salvati

zorilam
Mesaje: 35
Membru din: Lun Mar 06, 2006 12:00 am

Re: REVISAL

#10 Mesaj de zorilam »

Buna ziua
Nu stiu daca pentru voi este o noutate...
Eu nu am lucrat pana acum cu REGES , programul ITM. Am folosit pentru REGES doar programul SAGA.
Din ceea ce stiam , nu se putea ca din SAGA sa importi in programul ITM si sa iti faci baza de date in programul lor . Acum , in versiunea noua vad ca se poate ...
Repet , poate voi stiati asta , dar eu am aflat acum , si am vrut sa spun celor care inca nu stiu aceasta .
o zi frumoasa

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: REVISAL

#11 Mesaj de cernatv »

Da, numai că acea funcție de import nou introdusă nu preia și istoricul salariaților, deci e cam de pomană.

ivana43
Mesaje: 25
Membru din: Dum Sep 20, 2009 12:00 am
Contact:

Re: REVISAL

#12 Mesaj de ivana43 »

Buna ziua
Pana acum am transmis Revisalul direct din aplicatia oferita de ITM. Acum daca as dori sa trec baza de date in Saga si s-o transmit direct de aici, cum as putea face cel mai simplu>
1. Preluare XMLdin Revisal, dar trebuie sa nu am trecut nici un salariat in Saga
2. Sa introduc istoricul fiecarui salariat in parte, dar nu cred ca ar fi corect, poate pierd vreo informatie, reeditand salariat cu salariat
Mie prima varianta mi se pare ok.
Ce spuneti?
A mai avut cineva vreo situatie de genul asta? Multumesc
De mentionat ar fi ca la Revisal lucrez inca pe versiunea5.0.8.033

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24166
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REVISAL

#13 Mesaj de balazse »

Mergi mai departe cu programul oficial, daca nu vrei sa introduci istoricul.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 488
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: REVISAL

#14 Mesaj de Administrator »

Preluarea automata nu-ti aduce istoricul. In mod normal nu ai nevoie de acesta, dar mai sunt locuri unde se cere acel raport per salariat cu evolutia salariatului, fara sa existe vreo baza legala in acest sens.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24166
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REVISAL

#15 Mesaj de balazse »

Dar pana la urma rolul acestui "registru" nu este sa contina toate informatiile? Sau ajunge daca contine cele din momentul in cauza?

Scrie răspuns