operare intrari cu cod de bare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
marcui656
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2016 2:26 pm
Localitate: Rm.Valcea

operare intrari cu cod de bare

#1 Mesaj de marcui656 »

Cum pot introduce intrari pe baza codurilor de bare?Am creat o baza de date cu coduri de bare si coduri interne , dar atunci cand incerc sa le introduc in receptie cu cititorul de bare nu am unde sa scanez intrucat nu este camp pt coduri de bare. Daca apas detalii facturi nu se intampla nimic...

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: operare intrari cu cod de bare

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum.
Mergi la meniul "intrari" si introduci datele facturii (in partea de sus), dupa care doar scanezi produsul (fara sa apesi pe adaug), iar programul va adauga un rand cu produsul in cauza, iar tu va trebui sa introduci cantitatea si pretul (precum trebuie modificat gestiunea daca este cazul).
Sa ne zici ce ai reusit.

marcui656
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2016 2:26 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: operare intrari cu cod de bare

#3 Mesaj de marcui656 »

Multumesc!

Din pacate nu merge...gresesc ceva ,dar nu stiu ce...Am importat articolele dintr-o baza de date Excel si am preluat pret de vanzare, denumire, um. Aceasta baza de date se regaseste in Market Line cand am dat sincronizare s-au dus toate si acolo, in schimb la intrari nu pot scana nici un produs .. Scannerul functioneaza am verificat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: operare intrari cu cod de bare

#4 Mesaj de balazse »

Trebuie sa te asiguri ca la "articole" sa ai completat codul de bare la articolul scanat.
Inainte de a lucra trebuie sa verifici modul de functionare a scannerului, adica sa fie setat ca si introducere de date dupa care sa aplice "enter".
Acest lucru il poti face prin deschiderea unui fisier excel si sa scanezi codul de bare, daca completeaza celula cu acel cod de bare si se deplaseaza pe randul urmator, inseamna ca este setat corect si va functiona si in program.

marcui656
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2016 2:26 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: operare intrari cu cod de bare

#5 Mesaj de marcui656 »

Multumesc!

Asta era problema , nu era bine setat scannerul.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: operare intrari cu cod de bare

#6 Mesaj de herganiec »

bine de știut.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

moroianuf
Mesaje: 18
Membru din: Vin Iul 24, 2015 10:24 am

Re: operare intrari cu cod de bare

#7 Mesaj de moroianuf »

Dl marcui656 am o intrebare . ati conectat cumva si casa de marcat la programul saga. Sunt interasata de acest subiect.
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: operare intrari cu cod de bare

#8 Mesaj de balazse »

Pentru MoroianuF
Ca sa lucrezi cu scanner in programul Saga nu trebuie sa fie conectat casa de marcat, dar daca vrei sa efectuezi vanzarile cu ajutorul scannerului atunci foloseste extensia MarketLine, iar casa de marcat il vei folosi ca si printer fiscal, iar in acest caz trebuie sa conectezi casa de marcat la calculatorul in cauza ca sa fie recunoscut de extensie.

marcui656
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 17, 2016 2:26 pm
Localitate: Rm.Valcea

Re: operare intrari cu cod de bare

#9 Mesaj de marcui656 »

Eu am conectat un scanner la calculatorul unde este instalat Saga si un scanner la calculatorul unde se face efectiv vanzarea.
La calculatorul pe care am Saga operez intrarile cu ajutorul cititorului. Casa de marcat este conectata la calculatorul pe care este instalata extensia Market Line. In Market Line se seteaza calea catre driverul casei de marcat si calea catre Saga si functioneaza perfect.Eu folosesc case de marcat Datecs si driver Sell Text . Folosim Saga si Market Line doar de o luna, inca mai sunt lucruri pe care nu le-am configurat bine ,dar incet incet ne imprietenim.

Scrie răspuns