creditare firma

Mesaj
Autor
alixandruc
Mesaje: 69
Membru din: Vin Aug 10, 2012 11:53 am

creditare firma

#1 Mesaj de alixandruc »

Buna ziua! Am urmatoarea situatie.Unul din asociatii firmei vrea sa crediteze(imprumute) firma cu suma de 30.000 euro,bani incasati din credit persoana fizica,pentru achizitionarea unui camion din Olanda.Firma face Contract de creditare (4551).Poate face pe toata suma(in lei),sau exista o limita de suma? Apoi cu acest contract de creditare se merge sau se trimite la Oficiul National de Prevenire ci Combatere a Spalarii Banilor?Ma poate ajuta cineva cu mai multe lamuriri si care poate a avut aceeasi situatie? Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: creditare firma

#2 Mesaj de tomac »

Dacă depune banii în bancă, nu mai e nevoie de nimic. Comunică banca la oficiul pentru spălarea banilor.
De altfel nici nu poate face o astfel de creditare integral în numerar pentru că-i interzice legea 70/2015.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

alixandruc
Mesaje: 69
Membru din: Vin Aug 10, 2012 11:53 am

Re: creditare firma

#3 Mesaj de alixandruc »

Creditul este aprobat si urmeaza sa-i vireze banii in cont.In aceeasi zi vrea sa faca transferul banilor in contul societatii.Este prima data cand am aceasta situatie si nu prea sunt sigura ce trebuie sa fac din punct de vedere contabil. Daca este posibil mai multe detalii,va rog frumos. Nu vreau sa intelegeti ca sunt total pe dinafara,insa mi-e teama sa nu gresesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: creditare firma

#4 Mesaj de tomac »

Aici e problemă mai delicată: el primește banii cu un scop și ajunge să-i folosească în cu totul și cu totul alt scop.
Strict din punct de vedere al firmei, da e ok faptul că el virează banii în contul firme din contul lui. Problema se pune însă așa: îi va permite banca să facă asta? Dacă el ia credit de la bancă în scopul achiziției unui camion, atunci banca îi va permite să-i vireze firmei lui cu titlu de împrumut? Nu-i va cere dovada cumpărării camionului? Camionul ar trebui cumpărat de persoana fizică nu de către firmă. Iar banca îl va luca probabil ca gaj.

Revenind la problemă - dacă banca chiar îi virează banii în cont și nu o interesează ce face cu ei, iar el îi virează firmei în cont:
- este necesar un contract de împrumut între el și firmă, prin care să se stipuleze clar suma împrumutată, durata, modalitatea de rambursare, termenii și condițiile de rambursare a împrumutului
- să fie contabilizat ca atare în contabilitatea firmei în momentul apariției banilor în contul curent al societății
- nu aveți obligația anunțării oficiului pentru spălarea banilor fiind vorba de o tranzacție efectuată prin virament - chiar dacă e ceva de raportat, va raporta banca.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

alixandruc
Mesaje: 69
Membru din: Vin Aug 10, 2012 11:53 am

Re: creditare firma

#5 Mesaj de alixandruc »

Sigur, m-ati mai 'luminat'putin.Este un credit de nevoi personale cu ipoteca,am inteles.Au incercat sa obtina un credit pe firma dar nu au reusit pentru ca este pe pierdere si atunci s-au gandit la aceasta solutie,singura de fapt in acest moment.Pot sa folosesc ca formular acel "Contract de Imprumut" pe care il avem in Saga,in acest caz? Multumesc pentru ajutor!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: creditare firma

#6 Mesaj de tomac »

Puteți, dar mai bine unul mai elaborat pentru această sumă. Acel contract simplu este ok pentru sume de până în 10,000 lei. La o sumă de 30,000 EUR e recomandat să aveți unul mai detaliat puțin.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

alixandruc
Mesaje: 69
Membru din: Vin Aug 10, 2012 11:53 am

Re: creditare firma

#7 Mesaj de alixandruc »

Acum am vazut ultimul raspuns.Multumesc! Asa s-a intamplat.Contract de creditare (am gasit un model mai detaliat),un exemplar a ramas la banca si in final au achizitionat si acel mult asteptat camion.Mai am o intrebare.In mai au fost in Olanda pentru acest camion si mi-au adus facturi de cazare hotel si bonuri combustibil,in euro bineinteles.Operatiuni: Ordin de deplasare,Decont in valuta,inregistrare in Intrari valuta si in Diversi,Diurna in decont.Dar, pot sa bifez 'cu operatiuni in valuta',inainte de aceasta prima achizitie?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: creditare firma

#8 Mesaj de tomac »

Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

alixandruc
Mesaje: 69
Membru din: Vin Aug 10, 2012 11:53 am

Re: creditare firma

#9 Mesaj de alixandruc »

Pentru ca tarifele pt RCA au explodat,ne gandim la solutii. Adica,daca acest camion care s-a cumparat din Olanda pe firma si care urmeaza a fi inmatriculat,se poate vinde unei persone fizice din firma (asociat,contabil,tata mama,etc),apoi inchiriat firmei respective? Daca este corect si avantaje si dezavantaje firma.Deci,am luat-o razna cu asigurarile astea.Astia nu mai au nici un comtrol. Multumesc! Imi sunteti de mare ajutor.

Scrie răspuns