firma in faliment

Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

firma in faliment

#1 Mesaj de popad70 »

Am o firma care a intrat in procedura de faliment.
Trebuie sa-i mai depun declaratiile acum la semestru?
Multumesc!

oprea 226
Mesaje: 40
Membru din: Joi Apr 30, 2009 12:00 am

Re: firma in faliment

#2 Mesaj de oprea 226 »

CONTABILUL.RO

" Persoanele juridice aflate in lichidare depun raportari contabile la 31 decembrie 2014 si sunt prevazute in Anexa II a Ordinului ministrului finantelor publice 65/2014.

Lichidarea este reglementata de Legea societatilor comerciale 31/1990 - republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, la titlul VII Lichidarea societatilor comerciale, insolventa (falimentul) este reglementata de Legea 85/2014.

Potrivit art. 1 din OG 65/2014 si art. 28 alin. (1) din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) - (4) din lege au obligatia sa intocmeasca situatii financiare anuale, inclusiv in situatia fuziunii, divizarii sau lichidarii acestora, in conditiile legii.

In situatia in care ca urmare a intrarii in faliment s-a intrat in procedura de lichidare se vor intocmi raportari contabile conform art. 9 alin (1) din acelasi ordin, pe perioada lichidarii, persoanele juridice aflate in lichidare depun, in termen de 90 de zile de la incheierea fiecarui an calendaristic, la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice o raportare contabila anuala, in formatul prevazut in anexa nr. 2.

In concluzie, daca societatea nu a intrat in procedura de lichidare, se vor intocmi situatii financiare anuale normale. In notele explicative se va prezenta situatia falimentului societatii si nerespectarea in acest fel a principiului continuitatii. "

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: firma in faliment

#3 Mesaj de popad70 »

Multumesc!

Avocatul de ocupa si mie nu mi s-a cerut sa fac nicio situatie financiara inca.
Nu cunosc stadiul procedurii .
Intrebarea mea este daca trebuie sa depun declaratiile 100, 300.... la iunie?
Multumesc mult!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: firma in faliment

#4 Mesaj de herganiec »

Atunci depui normal
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: firma in faliment

#5 Mesaj de popad70 »

Asa am si facut.
Multumesc!

Scrie răspuns