DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

Mesaj
Autor
ghiorgheg
Mesaje: 33
Membru din: Vin Mar 13, 2015 2:17 pm

DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#1 Mesaj de ghiorgheg »

unde trebuie declarati furnizorii si clientii neincasati in termen de peste 30 zile?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#2 Mesaj de balazse »

Si cine a zis ca trebuiesc declarate? :shock:

ghiorgheg
Mesaje: 33
Membru din: Vin Mar 13, 2015 2:17 pm

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#3 Mesaj de ghiorgheg »

anaful, mi-am luat ieri 3000 pt asta

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#4 Mesaj de balazse »

Si ce scrie pe amenda(cf. ..... art ....)?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#5 Mesaj de balazse »

Dupa o scurta cautare pe internet, se pare ca exista o ordonanta, dar nu stiu daca neaparat trebuia sa si primesti amenda.
Citeste OUG.77/1999 aici:
http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/18352
Aici scrie ca trebuie sa depui in termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a OUG-ului si nu ca ar trebui sa depui periodic.

ghiorgheg
Mesaje: 33
Membru din: Vin Mar 13, 2015 2:17 pm

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#6 Mesaj de ghiorgheg »

exact, oug 77 / 1999, republicata, trebuie sa depunem aceste situatii cu furnizorii si clientii neachitati mai mult de 30 zile. tb sunat la IMI, de luat o parola, si acolo sa actualizam periodic datele, deci atentie colegi!

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#7 Mesaj de serbanm815 »

au inceput sa dezgroape potcoave de cai morti ? nu ti-au gasit altceva pt.care
sa-ti dea amenda ?
poate ne dai mai multe detalii despre cum arata declaratia si cum se depune ....

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#8 Mesaj de balazse »

Pentru GhiorgheG
Si unde scrie ca trebuie sa le declaram la IMI? Unde ai citit in actul normativ acest lucru?
Macar ai citit actul normativ?
Din cate am observat acel act normativ si-a pierdut deja efectul, deoarece trebuia transmis in termen de 30 de zile de la aparitia actualui normativ, adica in 1999.
Precum cred ca se refera la:
conform prevederilor legale în vigoare referitoare la Regulamentul de compensare a datoriilor nerambursate la scadenta ale agentilor economici din industrie şi la Metodologia de monitorizare a datoriilor nerambursate la scadenta ale agentilor economici la care statul este acţionar majoritar.
Ca urmare, nu cred ca neaparat trebuie sa cream panica.

ghiorgheg
Mesaje: 33
Membru din: Vin Mar 13, 2015 2:17 pm

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#9 Mesaj de ghiorgheg »

bineinteles ca am citit!
faceti cum doriti, eu am anuntat colegii pe ce se dau amenzi. puteti suna la IMI si sa ii intrebati, eu am vb si asa e, trebuie declarati datornicii mai mari de 30 de zile....

ionital515
Mesaje: 47
Membru din: Mie Oct 21, 2015 10:50 am

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#10 Mesaj de ionital515 »

"ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 77 din 1 iunie 1999 privind unele măsuri pentru prevenirea incapacităţii de plată
Art. 1
(1)Persoanele juridice, indiferent de forma de organizare şi de tipul de proprietate, în termen de 15 zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă vor organiza evidenţa obligaţiilor de plată şi evidenţa creanţelor, pe termene scadente, către orice creditor, respectiv de la orice debitor, după caz.
Evidenţa prevăzută la alin. 1 se actualizează zilnic.
..............
Art. 3
Situaţia întocmită conform art. 2 se va depune, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, la Institutul de Management şi Informatică din cadrul Ministerului Industriei şi Comerţului, în vederea includerii în procedura de compensare a datoriilor neplătite la termenele scadente, conform prevederilor legale în vigoare referitoare la Regulamentul de compensare a datoriilor nerambursate la scadenţă ale agenţilor economici din industrie şi la Metodologia de monitorizare a datoriilor nerambursate la scadenţă ale agenţilor economici la care statul este acţionar majoritar.
Situaţia prevăzută la alin. 1 se actualizează de către contribuabili, persoane juridice, periodic, la intervale de cel mult 30 de zile, în funcţie de dotarea cu tehnică de calcul.
..........................................

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#11 Mesaj de balazse »

Si unde scrie ca trebuie transmis actualizat la IMI (ca eu nu vad nici unde)?
Pana la urma doar partea de "Regulamentul de compensare a datoriilor nerambursate la scadenţă ale agenţilor economici din industrie" ne-ar interesa sa vedem ce contine.

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#12 Mesaj de stroer1948 »

Nu cumva compensare se face pentru datorii mai mari de 10.000 lei?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#13 Mesaj de tomac »

Pentru datorii restante. Și dacă eu compensez datorii de 1,000,000 lei cu partenerul și am un act scris cu el prin care stabilim termenul de plată în 2020, mai sunt restante? Eu zic că nu. Și nici nu am nevoie de acea raportare.
E o ordonanță de pe vremea lui Radu Vasile dată pentru societăți de stat. Și acum e motiv de amenzi. Așa cum e inutilitatea aia de declarare adaos comercial din legea 12/1990. Că parcă are vreun efect declararea aia.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#14 Mesaj de stroer1948 »

Asa este, am uitat sa precizez: datorii/facturi restante.

ORDONANŢĂ nr. 22 din 24 august 2016pentru modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 77/1999 privind unele măsuri pentru prevenirea incapacităţii de plată
EMITENT
GUVERNUL
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 658 din 29 august 2016

http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/181229

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: DECLARATIE furnizori/clienti neachitati

#15 Mesaj de zaineal »

Se vor depune pe net ... atat?

Scrie răspuns