brutarie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
schneiderl
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

brutarie

#1 Mesaj de schneiderl »

Lucreaza cineva pe Saga C pentru o brutarie cu magazine desfacere si livrare la terti?
Cum se face configurare soft in acest caz?
Multumesc daca poate cineva sa ma ajute.
Va doresc o zi buna!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: brutarie

#2 Mesaj de balazse »

Ma gandesc ca la brutarie ai o evidenta cantitativ-valorica, iar la magazin global-valoric, ca urmare pui bifa la "evaluare marfuri la pret de vanzare pe gestiuni distincte", precum la "foloseste formula cu rulaje cumulate".
La "fisiere" -> "gestiuni" creezi o gestiune cantitativ-valorica "brutarie", precum pentru fiecare magazin cate doua gestiuni global-valorice (una pentru 20% si una pentru 9%).
La magazin iti propun sa creezi astfel:
371.01.01-378.01.01-4428.M.01.01-607.01.01-707.01.01
371.01.02-378.01.02-4428.M.01.02-607.01.02-707.01.02
(sau in loc de 01.01/01.02 poti folosii 01.20/01.09 cu procent de TVA).

schneiderl
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: brutarie

#3 Mesaj de schneiderl »

multumesc!

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: brutarie

#4 Mesaj de zaineal »

Buna ziua, am o brutărie cu 2 gestiuni create, una de cantitativ pt producție (vânzarea către client pj si către pf din locație o fac pe 7015) si inca o gestiunea global val pentru un punct de lucru îndepărtat, acuma nu stiu daca e indicat ca si acel punct să-l țin pe cantitativ, până acum am făcut transferuri intre gestiuni dar nu stiu daca va calcula descarcarea, pe forum din ce am citit e indicat transferuri să fie prin aviz din ieșiri apoi în intrări... neaband încă soldurile intiale de materii prime, nu-mi da voie să închid luna, apelez la experienta dvs, poate face saga o descărcare pt gestiune global v dacă aprovizionarea se face prin transferuri? Sau, pot folosi gestiunea punctului de lucru tot cantitativ ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: brutarie

#5 Mesaj de balazse »

Totusi ce se intampla la acel punct de lucru.
Daca poti sa tii, atunci il poti tine cantitativ-valoric.
Nu inteleg, cum ti evidenta global-valoric la punct de lucru.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: brutarie

#6 Mesaj de herganiec »

introduce NIR-ul direct din aviz dar global-valoric direct pe 371.xx

Cand ai o brutarie unde faci productie, vinzi cantitativ valoric, iar la magazinele proprii din localitate tii global valoric.
Trimiti pe aviz marfa si la punctul de lucru o inregistrezi global valoric.
La sf de zi inregistrezi Z-urile de la magazine la brutarie unde ai contabilitatea toata si asta e.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: brutarie

#7 Mesaj de balazse »

Din cele postate eu inteles mai degraba ca nu magazin are la punct de lucru, ci inca o unitate de productie, de aceea am si intrebat.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: brutarie

#8 Mesaj de zaineal »

BUNA ZIUA, la punctul de lucru doar se vinde , am sunat ieri la saga si mi-au spus ca pot face prin meniul transferuri daca gestiunea cantitav nu o tin la pret de vanzare.... acuma sper ca am inteles bine, eu productia o fac la un pret prestabilit, transferul intre cantitativ- global, are pret unitar il ia din pretul prestabilit, iar pretul de vanzare ii dau pretul din punctul de lucru, sper cand inchid luna sa vad ca si poate sa genereze formula k

Scrie răspuns