rectificare D394 iulie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tats844
Mesaje: 23
Membru din: Vin Ian 27, 2006 12:00 am

rectificare D394 iulie

#1 Mesaj de tats844 »

Am depus D394 fara probleme insa unii contribuabili uita sa aduca toate facturile la timp si binenteles cand sa depun rectificativa ( pentru facturi primite tot cu luna iulie si neinregistrate evident ) , nu apar in declaratie pe aceasta luna . Oare am gresit la inregistrarea acestora in ecranul de intrari ? Mentionez ca la data am trecut data facturii 01.08.2016 fiindca in D300 nu am cuprins-o pe iulie si e depusa deja declaratia ; la data scadentei si data document am trecut 20.07.2016 , data facturii . Multumesc anticipat pentru raspuns .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: rectificare D394 iulie

#2 Mesaj de tomac »

Da nu apar. Pentru că nu trebuie să apară. Vor apărea în august. Citiți ordinul 3769/2015 pentru detalii - anexa 2.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tats844
Mesaje: 23
Membru din: Vin Ian 27, 2006 12:00 am

Re: rectificare D394 iulie

#3 Mesaj de tats844 »

Va referiti la paragraful "În cazul în care, după depunerea declarației, persoana impozabilă constată existența unor omisiuni/erori în datele declarate, aceasta trebuie să depună o nouă declarație corect completată, cu operațiunile care necesită modificarea și/sau operațiunile care nu au fost declarate, declarație care înlocuiește declarația informativă depusă inițial" ?
Eu am inteles ca daca facturile sunt din luna de raportare , si nu se depaseste termenul de depunere ( 30.07.2016 ) , pot face rectificativ pentru aceasta luna si apar acele facturi omise la inregistrare .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: rectificare D394 iulie

#4 Mesaj de tomac »

Citiți în continuare. Nu vă opriți la texul acela. Că mai există acolo un paragraf.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns