Materiale primite spre prelucrare

Mesaj
Autor
andresa
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Materiale primite spre prelucrare

#1 Mesaj de andresa »

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu inregistrarea in saga lemnului (bustean) adus spre prelucrare(debitare ) din care rezulta cherestea, laturoaie si rumegus.
Mi-am creat un furnizor -persoane fizice -iar lemnul l-am introdus prin intrari pe baza de aviz.De aici nu mai stiu ce sa fac ?
Societate si cumpara busteni pe care ii debiteaza (productie) si apoi vinde produsele finite si cele reziduale rezultate .Aici este in regula ,m-am descurcat dar cu bustenii tertilor NU.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Materiale primite spre prelucrare

#2 Mesaj de pinteae »

Buna!
Totul se conduce extracontabil. Va trebui sa utilizezi conturile din clasa 8 si 9.
Pe scurt, ar trebuii sa procedezi in felul urmator:
In ecranul "Tipuri de articole"vei gasii un articol "Mat. spre prelucrare". Acestuia ii vei atasa contul de venituri 999 si vei pune bifa pe consumabil si produs.
In nomenclatorul de articole vei introduce articolele: busteni, cherestea, laturoaie si rumegus. Pe toate le vei incadra ca fiind de tipul materiale spre prelucrare.
Vei receptiona bustenii, pe baza de aviz. La introducerea furnizorului, in loc de contul 401 vei folosii contul 8039, pastrand analiticul generat de aplicatie.
Vei inregistra productia de cherestea. Prin productie vei obtine cheresteaua si vei consuma bustenii. Dupa validarea comenzii din productie, va rezulta cheresteaua pe care o vei aviza catre proprietarul acesteia. In nomenclarorul de clienti vei introduce partenerul respectiv, dar in locul contului 4111 vei folosii contul 8039. Identic ca in cazul furnizorului.
Eugen Pintea

andresa
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Materiale primite spre prelucrare

#3 Mesaj de andresa »

Am creat furnizorul dar nu stiu ce inregistraza saga la introducerea avizului pt atunci cand doresc sa debitez busteanul si merg pe productie nu pot sa-mi aleg materiale terti ci numai materii prime , mat aux si altele ce nu au a face cu bustenii terilor. In program la materii prime am bustenii cumparati de catre firma .La sfirsitul lunii ar trebui sa i-mi bata stocul din sumal cu cel din conta , in sumal se cuprind toate avizele (terti si firma )

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Materiale primite spre prelucrare

#4 Mesaj de pinteae »

Pentru "Mat. spre prelucrare", in ecranul "Tipuri de articole", ai pus bifa pe consumabil si produs?
Eu asa iti sugeram sa faci, pentru ca altfel nu vei reusii sa inregistrezi productia.
Eugen Pintea

andresa
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Materiale primite spre prelucrare

#5 Mesaj de andresa »

Da acum am pus bifa , inclusiv pe aprovizionabil si dupa cum se vede reusesc sa inregistrez productia .Sper sa ma descurc , iti multumesc mult.

putanug
Mesaje: 45
Membru din: Mie Dec 05, 2012 10:50 am

Re: Materiale primite spre prelucrare

#6 Mesaj de putanug »

buna ziua,
Am o nelamurire :
Primesc din Belgia cherestea Biligva (cu taxare inversa), eu in Romania o prelucrez (o slefuiesc, fac niste adancituri la capete, conform unui desen primit de la client - platitor de tva si el din Romania). Cheresteau o primesc in mc si o vand in mp.
Intrebari :
1. Fac factura cu taxare inversa, tinand cont ca eu prelucrez cheresteaua? clientul vrea sa-i trec si manopera .
2. Aviz special cherestea mai fac? cheresteaua achizitionata este din Belgia, nu din Ro.

Multumesc,

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Materiale primite spre prelucrare

#7 Mesaj de pinteae »

Materialul lemnos pentru care se aplica taxarea inversa, este:
- lemnul rotund sau despicat de lucru şi lemnul de foc;
- cheresteaua;
- flancurile;
- traversele;
- lemnul ecarisat - cu secţiune dreptunghiulară sau pătrată, precum şi lemnul cioplit.

Verifica unde anume se incadreaza produsul pe care-l livrezi.
In functie de acest aspect vei/nu vei aplica taxarea inversa.
Eugen Pintea

Scrie răspuns