Bon benzina

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cristeac540
Mesaje: 13
Membru din: Joi Ian 31, 2013 2:32 pm

Bon benzina

#1 Mesaj de cristeac540 »

Am inregistrat bonurile de benzina la "Intrari " Tip : C -bon de casa cu cod fiscal .Aceste bonuri nu apar in Declaratia 394 .Este corec asa sau se incadreaza la alt tip?Multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bon benzina

#2 Mesaj de paturcai »

Ati incercat "M" (factura simplificata?) De fapt facturi simplificate sunt bonurile de benzina.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

cozosc
Mesaje: 77
Membru din: Vin Feb 12, 2010 12:00 am

Re: Bon benzina

#3 Mesaj de cozosc »

Bonurile de benzina se inregistreaza la C si in D394 vor aparea incepand cu octombrie 2016. Bonurile cu CUI pe ele nu sunt facturi simplificate, sunt doar asimilate lor.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bon benzina

#4 Mesaj de paturcai »

C sa fie!
:D
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: Bon benzina

#5 Mesaj de neguraa420 »

Nu va suparati, dar la M ce se inregistreaza atunci?.... imi zicea cineva ca bonurile de combustibil doar cu ro pe ele se inregistreaza la C...iar bonurile care au si datele de identificare pe ele, respectiv denumire firma, nr masina...la M...

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Bon benzina

#6 Mesaj de tobosv790 »

La M se inregistreaza de exemplu facturile emise de Urgent Courier, Fan Courier, etc pe care chiar este tiparita expresia "Factura simplificata'.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bon benzina

#7 Mesaj de paturcai »

Sincer, pe facturile de la URGENT CARGUS si de la FAN CURIER scrie: Factura fiscala. Cel putin asa am eu...Poate altii au alt format.
Pe de cealalta parte stiu ca bonurile de combustibil care au tiparit codul fiscal al cumparatorului sunt considerate "facturi simplificate", iar Bonurile de casa sunt acele bonuri pana in 100 EUR cu TVA inclusa la care deducem TVA in situatia in care ele sunt parte a unui DECONT.
AM spus "C sa fie!" pentru ca probabil asa se interpreteaza cum a spus TobosV790.
In mod normal ar trebui sa avem o interventie a unuia dintre moderatori care sa spuna cum e corecta interpretarea.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tigauc
Mesaje: 149
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 pm

Re: Bon benzina

#8 Mesaj de tigauc »

e am avut doua comenzi la Fan in luni diferite, pe o factura scria simplificata, iar pe cealalta scria fiscala.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Bon benzina

#9 Mesaj de cernatv »

„fiscală” ? E termen perimat. Un nonsens.
Orice factură e implicit și fiscală, adică produce efecte fiscale.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Bon benzina

#10 Mesaj de balazse »

Pentru PaturcaI
paturcai scrie:iar Bonurile de casa sunt acele bonuri pana in 100 EUR cu TVA inclusa la care deducem TVA in situatia in care ele sunt parte a unui DECONT.
Faptul ca bonul este sub 100eur, daca nu este tiparit pe el CIF-ul clientului nu poti deduce TVA (deoarece nu poate fi considerat factura simplificata).

Pentru CernatV
Din pacate unii nici dupa ani de zile nu inteleg ca acea denumirea nu este corecta si aici discutam de firme mari, dar o mare problema reprezinta ca modificarea programului in asa fel incat sa apara doar "factura" le-ar costa mai mult decat faptul ca apare aiurea.

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: Bon benzina

#11 Mesaj de neguraa420 »

Un ultim cuvant de catre un moderator? :D :D :D :D
Polemica e in floare!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bon benzina

#12 Mesaj de paturcai »

Orice persoana impozabila care are obligatia de a emite facturi si persoana impozabila care nu are obligatia de a emite o factura dar opteaza pentru emiterea facturii pot emite facturi simplificate atunci cand valoarea facturilor, inclusiv TVA, nu este mai mare de 100 euro.
Facturile emise in sistem simplificat trebuie sa contina cel putin urmatoarele informatii:
a) data emiterii;
b) identificarea persoanei impozabile care a livrat bunurile sau a prestat serviciile;
c) identificarea tipului de bunuri sau servicii furnizate;
d) suma taxei colectate sau informatiile necesare pentru calcularea acesteia;
e) in cazul documentelor sau mesajelor tratate drept factura, o referire specifica si clara la factura initiala si la detaliile specifice care se modifica.
Conform art. 319 alin. (13) din Codul fiscal, in urma consultarii Comitetului TVA instituit in temeiul prevederilor art. 398 din Directiva 112, prin ordin al ministrului finantelor publice se aproba ca persoana impozabila care are obligatia de a emite facturi precum si persoana impozabila care nu are obligatia de a emite facturi dar opteaza pentru emiterea facturii, sa inscrie in facturi doar informatiile mai sus redate, in urmatoarele cazuri:
a) valoarea facturii, inclusiv TVA, este mai mare de 100 euro, dar mai mica de 400 euro. sau
b) in cazul in care practica administrativa ori comerciala din sectorul de activitate implicat sau conditiile tehnice de emitere a facturilor face/fac ca respectarea tuturor obligatiilor privind continutul facturilor emise in sistem norma sa fie extrem de dificila.
Facturile simplificate si cele emise conform art. 319 alin. (13) din Codul fiscal constituie documente justificative in vederea deducerii taxei numai in situatia in care au inscris si codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului.

Asa cum spunea si colegul BalazsE, bonurile de benzina SUNT FACTURI SIMPLIFICATE, deci in SAGA vor fi introduse folosind "M" la tip (prima coloana).

Drepturi de proprietate intelectuala:
http://contabilul.manager.ro/a/19461/an ... &uid=21060

De cealalta parte prin "Bon de casa" intelegem acele bonuri pe care nu este inscris CIF/CUI dar pe care le trecem in DECONT ca documente justificative.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Bon benzina

#13 Mesaj de balazse »

Scuze PaturcaI dar eu nu am spus ce ai mentionat mai sus.
Sa recapitulam un pic.
Factura simplificata va fi doar atunci daca va aparea pe document textul de "factura simplificata" in loc de "factura"/"bon fiscal" si doar atunci vei utiliza ca si tip "M".
Daca pe document apare "bon fiscal" si nu apare CIF-ul clientului tiparit pe document atunci se considera bon fiscal si se utilizeaza tip "B".
Daca pe document apare "bon fiscal" si apare si CIF-ul clientului tiparit pe document atunci se considera bon fiscal cu valoare de factura simplificata si se utilizeaza tip "C".

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Bon benzina

#14 Mesaj de fagarasa176 »

paturcai scrie: bonurile de benzina SUNT FACTURI SIMPLIFICATE, deci in SAGA vor fi introduse folosind "M" la tip
Sa inteleg ca l'am prins pe Cristii cu "cioara vopsita" ? :lol:
http://www.sagasoftware.ro/?p=1609
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bon benzina

#15 Mesaj de tomac »

Nu cred. Din punct de vedere a D394 bonurile cu valoare de factură simplificată nu sunt același lucru cu factura simplificată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns