marfa originala

Mesaj
Autor
calfav990
Mesaje: 222
Membru din: Mar Oct 04, 2011 3:59 pm

marfa originala

#1 Mesaj de calfav990 »

Vreau sa cumpar pentru revanzare in magazin marfa originala (de brand), la un pret destul de mic, si apoi sa il revand la un pret bun.
Am nevoie de acte suplimentare: licenta, documente altele decat factura, avize speciale, altele?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24166
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: marfa originala

#2 Mesaj de balazse »

Daca sunt de "brand" atunci poate niste documente care confirma ca sunt "originale". :mrgreen:

calfav990
Mesaje: 222
Membru din: Mar Oct 04, 2011 3:59 pm

Re: marfa originala

#3 Mesaj de calfav990 »

le cumparam de la licitatii, unde nu prea primim ca sunt originale sau autentice. In cel mai bun caz putem primi o declaratie sau un document din partea celui care ne vinde mai multe branduri la gramada, ca sunt autentice sau originnale. Sansele sunt slabe sa obtinem de la producatorul direct. sunt cazuri cand in acel lot sunt 1-2 buc de la aceasi firma, si sunt zeci de firme. :oops:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24166
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: marfa originala

#4 Mesaj de balazse »

Era doar o opinie. Totusi daca aveti document care atesta originea produselor n-ar trebui sa aveti probleme.

calfav990
Mesaje: 222
Membru din: Mar Oct 04, 2011 3:59 pm

Re: marfa originala

#5 Mesaj de calfav990 »

Am incercat sa le vindem in magazine, dar toata lumea s-a ferit ca sunt indcriptionate si find originale, ne solicita licenta de vanzare sau refuzau marfa.

calfav990
Mesaje: 222
Membru din: Mar Oct 04, 2011 3:59 pm

Re: marfa originala

#6 Mesaj de calfav990 »

ce inseamna outlet? marfa care atrecut de 2 ani de la data fabricatiei? Aici mai este nevoie de documete in plus fata de factura de achizitie?

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: marfa originala

#7 Mesaj de tobosv790 »

Dar de ce trebuie sa dovediti ca sunt sau nu originale? Problema e pusa gresit din start. Le vindeti ca pantofi sport, de exemplu, nu "Adidas","Nike",etc. Oricum sunt preturi bune. Daca cumparatorul care poarta incaltamintea vrea sa dovedeasca (sa se dea mare) celor ce il privesc ca sunt de brand atunci nu are decat sa faca el rost de un certificat si sa si-l capseze de pantof. Pe vremuri erau oameni care nu-si dezlipeau eticheta de pe lentilele ochelarilor de soare ca sa vada lumea ca e de firma. E ceea ce se cheama "cocalari".

calfav990
Mesaje: 222
Membru din: Mar Oct 04, 2011 3:59 pm

Re: marfa originala

#8 Mesaj de calfav990 »

Va multumesc de raspunsuri, astazi ii spun clientului ca putem incepe colaborarea.

Scrie răspuns