Spor weekend

Mesaj
Autor
visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Spor weekend

#1 Mesaj de visani512 »

Daca vor incepe angajatii sa lucreze si sambata trebuie sa declar in revisal un procent de 1% in program administrare configurare salarizare sporuri permanente aleg spor de weekend aplicat la salariu de baza ? Mai befez ceva acolo ?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Spor weekend

#2 Mesaj de pinteae »

Daca prin CCM, RI si CIM, s-a prevazut ca pentru orele lucrate in zilele de week-end se acorda un spor permanent, atunci vei configura in mod corespunzator programul de salarizare si vei transmite prin REVISAL sporul respectiv. Daca nu a fost prevazut ca acest spor se acorda cu caracter permanent, din diferite motive, vei acorda sporul respectiv doar pentru orele efectiv lucrate in zilele de week-end si nu vei transmite prin REVISAL.
Procentul trebuie sa fie reglementat prin documentele amintite anterior.
Eugen Pintea

marinasim629
Mesaje: 114
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 11:08 am

Re: Spor weekend

#3 Mesaj de marinasim629 »

in cazul in care se lucreaza si sambata, se acorda un spor de weekend de 10% (prevazut in CIM) si se mai compenseaza cu o zi libera? sau este suficient acest spor ?

multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Spor weekend

#4 Mesaj de pinteae »

Daca orele lucrate in zilele de repaus saptamanal, sunt ore normale (programul de lucru este stabilit prin ROI), atunci nu trebuie sa-i acorzi zi libera platita. Este suficient sa-i acorzi sporul de week-end si sa fie indeplinita conditia de privind numarul de ore libere consecutive (48 de ore saptamanal). Daca numarul de ore lucrate in cursul lunii vor depasii numarul de ore lucratoare, caz in care se vor inregistra ore suplimentare, iar orele suplimentare nu vor fi compensate prin ore libere platite, atunci va trebuii sa-i acorzi un spor de 100%, pentru orele lucrate suplimentar. Sporul va fi de 100% deoarece, in cazul de fata, nu ai cum sa demonstrezi faptul ca orele suplimentare au fost realizate in zilele lucratoare ale saptamanii.
De exemplu: salariatii care lucreaza intr-un magazin cu amanuntul, care functioneaza de luni pana duminica inclusiv, orele de repaus le primesc in zilele de luni si marti. In acest caz, pentru orele de week-end vor fi platiti normal, plus sporul prevazut prin CIM sau ROI sau CCM. Nu trebuie sa-i mai acorzi alte zile libere platite, pe langa zilele de luni si marti. Asa cum am spus-o si mai inainte, daca numarul de ore lucrate in cursul lunii vor depasii numarul de ore lucratoare, caz in care se vor inregistra ore suplimentare, iar orele suplimentare nu vor fi compensate prin ore libere platite, atunci va trebuii sa-i acorzi un spor de 100%, pentru orele lucrate suplimentar. Sporul va fi de 100% deoarece, in cazul de fata, nu ai cum sa demonstrezi faptul ca orele suplimentare au fost realizate in zilele lucratoare ale saptamanii.
Eugen Pintea

marinasim629
Mesaje: 114
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 11:08 am

Re: Spor weekend

#5 Mesaj de marinasim629 »

corectati-ma daca gresesc. de exemplu, la septembrie sunt 176 ore lucratoare. salariata respectiva are CIM incheiat pe 6 ore/zi, respectiv 132 ore lucrate la luna septembrie. in acest caz, daca a lucrat si sambata (program de lucru luni-sambata) este suficient sa i se acorde doar sporul de 10%, fara a i se acorda si o zi libera.

multumesc

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Spor weekend

#6 Mesaj de zaineal »

Trebuie sa-i dati liber, la contractele partiale nu se accepta ore suplimentare

marinasim629
Mesaje: 114
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 11:08 am

Re: Spor weekend

#7 Mesaj de marinasim629 »

multumesc frumos

marinasim629
Mesaje: 114
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 11:08 am

Re: Spor weekend

#8 Mesaj de marinasim629 »

de la 01.10.2016 respectiva angajata va trece la program normal de 8h/zi.
mai trebuie acordata zi libera daca lucreaza sambata? este suficient sporul de 10%?

multumesc

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Spor weekend

#9 Mesaj de cernatv »

Trebuie. Sporul nu e suficient. Ori e 10%, ori e 99%, ori e 1 leu pe zi, tot nu-i suficient.

marinasim629
Mesaje: 114
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 11:08 am

Re: Spor weekend

#10 Mesaj de marinasim629 »

multumesc

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: Spor weekend

#11 Mesaj de steriel »

Buna ziua!

Daca la o societate atunci cand s-au facut contracte individuale de munca s-a trecut din start spor permanent de weekend, fara ca acestia sa lucreze pana acum in nicio zi de sambata, cum se poate proceda la eliminarea acestui spor de acum inainte? Este suficient sa sterg acel spor de la fiecare sau trebuie sa trimit si revisal? Mentionez faptul ca in contract nu a fost specificat acest spor permanent, s-a trecut doar " in cazul in care se lucreaza si in weekend se acorda un spor de ...", dar in program a fost trecut inca din prima zi. Sper ca am explicat astfel incat sa pot fi inteleasa corect. Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Spor weekend

#12 Mesaj de tomac »

Orice spor menționat în contract e spor permanent. Formularea respectivă nu e tocmai corectă. Permanent vine de la faptul că se acordă continuu, în mod permanent, nu doar în anumite situații.
Și dacă a fost inclus în contract s-a declarat în revisal probabil. Așadar modificarea contractului presupune trimiterea datelor în revisal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: Spor weekend

#13 Mesaj de steriel »

La inceput s-a crezut ca o sa se lucreze si sambata la nevoie si eu am trecut acel spor in Saga inca din prima zi de lucru(preventiv daca ma pot exprima asa :) ).In contract am trecut la J.3 " Orele suplimentare prestate în afara programului normal de lucru sau în zilele in care nu se lucreaza ori în zilele de sarbatori legale se compenseaza cu ore libere platite sau se platesc cu un spor la salariu, conform contractului colectiv de munca aplicabil sau Legii nr. 53/2003 - Codul muncii. Pentru zilele de weekend se acorda un spor de 1% la salariu" iar in saga am trecut spor permanent de 1% si apoi am transmis revisal. Ei nu au lucrat niciodata sambata dar sporul acela, care e o nimica toata, s-a acordat luna de luna. Am procedat gresit? Acum as vrea sa sterg acel spor dar nu stiu daca in acest caz trebuie sa trimit revisal. Sau il pot lasa acolo fara probleme?

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: Spor weekend

#14 Mesaj de cretum »

trebuie sa faceti act aditional la contract de munca si sa trimiteti revisal.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Spor weekend

#15 Mesaj de popad70 »

Eu am urmatoarea situatie:
-salariat care a lucrat 2 wekenduri in perioada 19-31.10 cate 12 ore in fiecare zi.A avut dupa aceste weekenduri cate 2 zile libere.
-in contractul de munca scrie ca are norma de 8 ore-repartizat inegal, fara a se scrie ca beneficiaza de sporuri
-a lucrat incepand cu 19.10.2016
In mod normal in perioada 19.10-31.10 ar fi trebuit sa lucreze 72 de ore, dar a lucrat 84 ore.
1-Cum fac statul:calculez orele suplimetare-12 ore si nu-i dau niciun fel de spor (in cim nu e trecut, iar contract colectiv nu avem)
2-Cum introduc in saga orele suplimetare?
Multumesc mult!

Scrie răspuns