Cum este corect in cazul depasirii plafonului de Tva

Mesaj
Autor
alexan88
Mesaje: 25
Membru din: Mie Mar 02, 2016 4:14 pm

Cum este corect in cazul depasirii plafonului de Tva

#1 Mesaj de alexan88 »

Buna ziua dragi colegi de breasla. Am o intrebarea legata de modul de facturare dupa depasirea plafonul de Tva. Stiu ca un raspuns rapid ar fi cu Tva, dar situatia mea este in felul urmator : un magazin de vz cu amanuntul depaseste plafonul de Tva in septembrie, pana la 10.10.2016 am avut obligatia sa declar ca am depasit plafonul, si urmeaza sa devin platitor de tva trimestial cu 01.11.2016. Deci de aici si intrebarile mele.
1 Pentru perioada 01.10.2016-30.10.2016 facturez in continuare fara tva?
2. in decontul trimestrial trebuie sa ajustez valoarea taxei colectatate(pt vanzarile) pentru luna 01.10.2016-30.10.2016 ?

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Cum este corect in cazul depasirii plafonului de Tva

#2 Mesaj de zaineal »

nu aveti voie sa facturati cu tva anterior datei de acordare,
la 31 oct veti ajusta tva-ul pentru stocuri (eu citisem decat pentru materiile prime) si pentru mijloacele fixe la valoarea ramasa de amortizat

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Cum este corect in cazul depasirii plafonului de Tva

#3 Mesaj de zaineal »

eu am depasit la mai, am depus cu intarziere, prin septembrie, cu 1 octombrie ne-a eliberat certificatul de tva, intre timp mi-au cerut jurnalu de v si c aferent lui iulie si august (pentru care as fi fost platitoare de tva daca duceam actele pena la 10 iunie) si nu mi-au mai cerut nimic altceva sa fac pentru aceste 2 luni. citisem ca ramane la decizia dansilor daca pentru aceste luni sa procedez ca si cum as fi platitoare sau nu, daca nu au zis nimic, sa inteleg ca nu colectez si nu deduc la lunile iulie si august ? astept pareri pentru cei care au mai trecut prin cazuri asemenatoare

alexan88
Mesaje: 25
Membru din: Mie Mar 02, 2016 4:14 pm

Re: Cum este corect in cazul depasirii plafonului de Tva

#4 Mesaj de alexan88 »

Mersi mult de sfat.
Dar referitor la stocul de marfa din cate stiu tot se face ajustarea tva. Le-am anuntat deja pe seful societatii ca urmeaza sa faca un inventar la sfarsitul luni octombrie. Pentru ca sa stiu ce suma pot ajusta in cazul tva deductibil aferent achizitiilor de marfuri.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Cum este corect in cazul depasirii plafonului de Tva

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Dupa ce deveniti platitor si daca tineti evidenta cantitativ -valorica
Operatii-->Alte operatiuni cu stocuri-->Inventariere
La tip inventar alegeti "Trecere de la neplatitor de TVA la platitor"
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

alexan88
Mesaje: 25
Membru din: Mie Mar 02, 2016 4:14 pm

Re: Cum este corect in cazul depasirii plafonului de Tva

#6 Mesaj de alexan88 »

Fagarasa176, din pacate nu tin contabilitatea cantitativ-valoric, doar valoric. Iar inventarierea se face cam odata de la 4 luni. In monentul cand am inceput sa lucrez actele prezentului magazin alimentar, nu m-am gandit ca o sa ajunga sa depaseasca plafonul de tva. Prezentul magazin alimentar este un I.I, si nu un S.R.L.

gherghinaf467
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 10, 2016 4:34 pm

Re: Cum este corect in cazul depasirii plafonului de Tva

#7 Mesaj de gherghinaf467 »

Buna seara, va rog sa ma ajutati care ar fi modalitatea sa ajustez tva-ul daca au fost cumparate inainte sa preiau soldurile, le am inregistrate doar la imobilizari iar cand am dat inventar cu trecere de la neplatitor la platitor, imi ia doar stocul. Trebuie sa modific facturile cu data anterioara inceperii ? sau care alta varianta ? modific in imobilizari prin micsorarea sumei ramase de amortizat cu valoarea tva-ului ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cum este corect in cazul depasirii plafonului de Tva

#8 Mesaj de tomac »

Fără un inventar nu aveți ce ajusta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns