NEPRELUARE FACTURI IN DECLARATIA 390

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
barsane
Mesaje: 57
Membru din: Joi Feb 23, 2012 6:19 pm

NEPRELUARE FACTURI IN DECLARATIA 390

#1 Mesaj de barsane »

Buna ziua,
O firma neplatitoare de TVA inscrisa in ROI face livrari intracomunitare de prestari servicii am inregistrat fact la iesiri in valuta am selectat la tip T, firma face si achizitii intracomunitare respectiv cateva bonuri de benzina pe care le-am inregistrat la intari in valuta am selectat la tip T pentru achizitii am facut declaratia 301 pe codul primit pentru ROI, insa problema este cu declaratia 390 cand incerc sa o generez si dau actualizare date imi da urmatorul mesaj "" din cauza numerelor prea mari sau pierdut date va rugam verificati"", in final se genereaza dar fara a prelua si facturile de livrari le preia numai pe cele de achizitie cum sa procedez unde gresesc trebuie sa adaug livrarile manual. va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: NEPRELUARE FACTURI IN DECLARATIA 390

#2 Mesaj de balazse »

Bonurile de benzina din extern, de ce le-ai inregistra in D.390? Ma gandesc ca au fost emise cu TVA, nu?
Referitor la mesaj, ar trebui sa verific sumele de la "iesiri", asa cum spune si mesajul.

antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

Re: NEPRELUARE FACTURI IN DECLARATIA 390

#3 Mesaj de antocia618 »

codul de TVA primit pentru ROI nu a fost emis numai pentru prestari servicii intracomunitare?

Scrie răspuns