Bonuri, bonuri si iar bonuri (394)

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Bonuri, bonuri si iar bonuri (394)

#16 Mesaj de septimiuv »

Pune bifă.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Bonuri, bonuri si iar bonuri (394)

#17 Mesaj de cernatv »

Asta-i caz simplu. Și vechi de pe vremea când s-a inventat tva la incasare.

Să vedeți distracția cand se va introduce și se va raporta prin 394 tva-ul la evacuare. Să colectezi tva și să separi numarul de bonuri fiscale emise pentru 10 kg de salam în funcție de gradul de constipație a clienților.

iliea580
Mesaje: 29
Membru din: Mar Noi 05, 2013 3:14 pm

Re: Bonuri, bonuri si iar bonuri (394)

#18 Mesaj de iliea580 »

Referitor la bonurile fiscale de achizitie care nu au inscris codul fiscal al beneficiarului.

Am verificat formularul D394 valabil in anul 2016, pus la dispozitie pe site-ul ANAF, iar la litera "I. Alte informatii" avem pct. 1 cu 5 cazuri (pct. 1.1 - 1.2 sunt pentru livrari, iar pct 1.3 - 1.5 sunt pentru achizitii).

In niciunul din cazurile de la achizitie nu se regaseste obligativitatea declararii bonurile fiscale de achizitie care nu au inscris codul fiscal al beneficiarului.
In schimb, la pct. 1.2 care se refera la livrari, se trec bonurile fiscale de vanzare care nu au inscris codul fiscal al beneficiarului, iar la pct. 1.1 care se refere la livrari, se trec bonurile fiscale de vanzare care au inscris codul fiscal al beneficiarului.

Drept urmare, pentru exemplul pe care l-am prezentat mai sus - saptamana trecuta (autoturism folosit integral pentru activitatea firmei - bon fiscal de achizitie care nu are inscris codul fiscal al beneficiarului), nu vad de ce trebuie sa inregistram aceste bonuri fiscale de achizitie care nu au inscris codul fiscal al beneficiarului in ecranul "Intrari" pe "tip B" (aceste bonuri nu se trec in noul D394 care se va depune pentru anul 2016).

In concluzie, va rog sa verificati si dvs. noul format al D394 pe care il vom depune incepand cu perioada de raportare "martie 2016", deoarece tot atunci cand vom depune D394 aferent lunii martie 2016 (in aprilie 2016), trebuie sa depunem D394 cu noul format pentru lunile ianuarie si februarie 2016.

Link pentru noul format al D394: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/f ... 4_2016.pdf

Astept raspunsul dvs.
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bonuri, bonuri si iar bonuri (394)

#19 Mesaj de tomac »

Eu v-am întrebat de ce credeți că e corect să deduceți cheltuiala pe un astfel de bon, neînsoțit de factură?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iliea580
Mesaje: 29
Membru din: Mar Noi 05, 2013 3:14 pm

Re: Bonuri, bonuri si iar bonuri (394)

#20 Mesaj de iliea580 »

Consider ca este corect sa trec aceasta cheltuiala ca fiind deductibila deoarece este o cheltuiala pe care societatea a efectuat-o in scopul realizarii veniturilor.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Bonuri, bonuri si iar bonuri (394)

#21 Mesaj de fagarasa176 »

Este deductibila doar in anumite situatii, daca ai decont de cheltuieli sau NIR
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bonuri, bonuri si iar bonuri (394)

#22 Mesaj de tomac »

O fi, dar întrebarea e dacă bonul fiscal e un document suficient, e considerat document justificativ.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iliea580
Mesaje: 29
Membru din: Mar Noi 05, 2013 3:14 pm

Re: Bonuri, bonuri si iar bonuri (394)

#23 Mesaj de iliea580 »

pt fagarasa: am tot ce trebuie (decont de ch., ordin de depl., foaie de parcurs, contract de comodat) - de aceea spun ca este deductibila acea cheltuiala.

pt tomac:
- in cazul de fata eu zic ca este document justificativ (decont de ch., ordin de depl., foaie de parcurs, contract de comodat - toate acestea fiind semnate si stampilate de conducatorul societatii)
- cand aveti timp, puteti sa verificati si sa reveniti cu un raspuns pentru mesajul de mai devreme ref. la D394 - 2016?

Va multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Bonuri, bonuri si iar bonuri (394)

#24 Mesaj de fagarasa176 »

tomac scrie:O fi, dar întrebarea e dacă bonul fiscal e un document suficient, e considerat document justificativ.
De ce nu ar fii? :roll:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Bonuri, bonuri si iar bonuri (394)

#25 Mesaj de danilevicis »

cernatv scrie:Asta-i caz simplu. Și vechi de pe vremea când s-a inventat tva la incasare.

Să vedeți distracția cand se va introduce și se va raporta prin 394 tva-ul la evacuare. Să colectezi tva și să separi numarul de bonuri fiscale emise pentru 10 kg de salam în funcție de gradul de constipație a clienților.
:lol: :lol:
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Bonuri, bonuri si iar bonuri (394)

#26 Mesaj de zaineal »

1. La bonurile fiscale fara cui alegeti "B"
2. La bonurile fiscale asimilate facturilor simplificate adica au cui pe ele alegeti "C"

va rog, lamuriti-ma : intrare cu bon fiscal fara cui-ul beneficiarului, tva-ul nu e deductibil deci, dar cheltuiala e deductibila (intra cu nir), care e varianta de inregistrare in saga a acestui bon (procent tva 0 desi pe bon este inscrisa cota de tva folosita, iar valoarea tva-ului de pe bon intra in valoarea produsului achizitionat? caci daca aleg I atunci si cheltuiala va fi nedeductibila)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Bonuri, bonuri si iar bonuri (394)

#27 Mesaj de balazse »

Treci cu TVA zero.

halastauanc
Mesaje: 363
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

Re: Bonuri, bonuri si iar bonuri (394)

#28 Mesaj de halastauanc »

va rog asigurati-ma cum este corect pt D394
- la bonul de combustibil cu CUI, deducere 50%,societatea cu tva la incasare , se pune sau nu bifa la tvai cand se inregistreaza ?
MULTUMESC

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Bonuri, bonuri si iar bonuri (394)

#29 Mesaj de zaineal »

nu are legatura tvai cu deductibilitatea bonului, doar daca furnizorul respectiv este cu tva la incasare sau societatea dvs este cu tva la incasare

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Bonuri, bonuri si iar bonuri (394)

#30 Mesaj de balazse »

Eu nu inteleg legatura intre bonul fiscal si D.394.

Scrie răspuns