Aveti idee despre ce este vorba?

Mesaj
Autor
vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Re: Aveti idee despre ce este vorba?

#16 Mesaj de vasilec857 »

Buna ziua,

Stiti cumva daca a aparut pagina de internet unde trebuie sa depunem situatia aceasta? Dar normele? Cred ca trebuia sa incept cu prima intrebare. :)

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Aveti idee despre ce este vorba?

#17 Mesaj de tobosv790 »

Din cate stiu, nu a aparut nimic! Pe indaco/lege5 cel putin. Poate nu mai apare ca sa ne lase in pace!

enacher351
Mesaje: 34
Membru din: Lun Mai 16, 2011 10:01 am

Re: Aveti idee despre ce este vorba?

#18 Mesaj de enacher351 »

Ati observat ca trebuie raportata orice modificare in termen de O ZI?? Daca platim / incasam o suma raportata, trebuie sa o raportam max a doua zi. Exclus concedii, imbolnaviri, lipsa timp din cauza altor termene...!!
Nu putem face nimic? Era siteul acela unde oricine putea sesiza excesul de birocratie, daca am scrie mai multi? Ciolos zicea ca va tine cont de sesizarile cetatenilor!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Aveti idee despre ce este vorba?

#19 Mesaj de tomac »

Am observat.
Dar am mai observat ceva: că legea asta zice că se declară facturile FISCALE. Eu, de exemplu, nu am la nimeni facturi FISCALE. Am doar facturi.
În România factura fiscală a fost reglementată până la 31/12/2006. Și eu înțeleg că e vorba doar de acele facturi. De la 1 ianuarie 2007, în România noțiunea de factură fiscală, din punct de vedere legal nu mai există.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Aveti idee despre ce este vorba?

#20 Mesaj de balazse »

LEGE nr. 155 din 29 iunie 2017privind aprobarea Ordonanței Guvernului nr. 22/2016 pentru modificarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 77/1999 privind unele măsuri pentru prevenirea incapacității de plată scrie:1. La articolul I punctul 1, partea introductivă a articolului 2 se modifică și va avea următorul cuprins:
Articolul 2
Persoanele juridice cu capital integral/ majoritar/minoritar de stat au obligația de a întocmi situația privind sumele restante mai vechi de 30 de zile de la emiterea facturii fiscale sau de la scadență, dacă scadența este clar specificată, către orice creditor, respectiv de la orice debitor, persoană juridică, după caz, cu sediul în România, care va cuprinde:

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Aveti idee despre ce este vorba?

#21 Mesaj de tobosv790 »

Eee. Da. E o precizare foarte importantă.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Aveti idee despre ce este vorba?

#22 Mesaj de roncovf »

Las-o naibii, am mii de situații gata pregătite (20 firme x 9 luni x 30 zile) și acum nu le mai pot trimite!
Vă rog, io, domnu' Parlament, să depună și privații, dacă se poate cu actualizare orară!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Aveti idee despre ce este vorba?

#23 Mesaj de ferenta »

Vezi, poate cobești! :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

abeda
Mesaje: 4
Membru din: Lun Noi 23, 2015 6:17 pm

Re: Aveti idee despre ce este vorba?

#24 Mesaj de abeda »

Buna ziua,

Am urmatoarea problema cu care ma confrunt cu inspectorii de la Anaf

srl- ul are domeniul de activitate : comert cu ridicata a animalelor vii, mai exact cumpara si vinde animale de la diversi furnizori fie societati fie direct de la ciobani care anual imi vinde marfa.
Intrebarea mea este : daca efectuez plata numerar catre ciobanul respectiv, cat imi permite legea sa ii achit / zi ?

O zi buna!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Aveti idee despre ce este vorba?

#25 Mesaj de ferenta »

10.000 ron/zi/persoană
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns