Facturi anulate , numere si serii

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Facturi anulate , numere si serii

#1 Mesaj de garbaceab »

Buna dimineata , stimati colegi am tot cautat pe forum despre subiect ( poate s a mai discutat) , am inregistrat pe octombrie facturi din seria FS NR 4368-4402,respectiv seria FSC nr 0003-0008 ,la rubrica serii si numere trebuie sa trec eu aceste date? se preiau automat? la rubrica factura de iesire am adaug ,an, primul si ultimul numar, eu nu am trecut niciodata aceste detalii ,trec acolo doar serii ,numere din octombrie?
Si cea de a doua problema am 2 facturi anulate ,am inregistrat factura in partea de sus cu datele necesare si in partea de jos nimic , am dat validare ...si nu apare in lista la D 394? unde gresesc? Multumesc!

tigauc
Mesaje: 149
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 pm

Re: Facturi anulate , numere si serii

#2 Mesaj de tigauc »

.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Facturi anulate , numere si serii

#3 Mesaj de tomac »

1. E recomandat să completați la numere și serii, altfel se vor prelua cele efectiv utilizate.
2. Nu apar în listă, de ce ar apărea?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Re: Facturi anulate , numere si serii

#4 Mesaj de garbaceab »

Multumesc mult, ....acum am intampinat o alta problema ,o firma utilizeaza casa de marcat conectata la programul Saga,in octombrie de exemplu au facturi emise seria X Nr 1-125 .

Pe 01.10. au Z-tul nr 1005 care cuprinde:

1.factura x nr 1
2.factura x nr 2

si 3 bonuri pe care clientii au cerut CUI si observ ca au ca si numar alocate urmatoarele 3 facturi ( x nr3, x nr 4, x nr 5) eu inregistrez pe baza de "Z", e corect ? Patronii zic ca asa face Saga foloseste numar de factura.

La sfarsit de luna am facturi de la 1 la 125 desi facturi reale emise sunt doar 40.Ciudat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Facturi anulate , numere si serii

#5 Mesaj de tomac »

Dacă e doar bon fiscal cu codul clientului pe el, nu se introduce pe tip factură ci pe tip C. Dacă la bon s-a emis factură, atunci se introduce ca factură în ieșiri și din Z se scad acele bonuri pentru care s-a emis factură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Re: Facturi anulate , numere si serii

#6 Mesaj de garbaceab »

Da,perfect de acord ....asa am facut ,daca am factura incasata cu bon scad din Z ,problema este alta ,cred ca nu am explicat eu bine.

Bonurile emise cu CUI pe ele ( la cerere) isi aloca din program un numar de factura automat desi acea factura nu se da clientului.
Patronii spun ca numerotarea facturilor din SAGA include cele 3: z-tul, bonuri cod fiscal pe el si facturi ( chiar emise )

E ciudat , ce gresesc patronii ?

Scrie răspuns