facturi turcia

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
traianm
Mesaje: 216
Membru din: Vin Aug 24, 2007 12:00 am

facturi turcia

#1 Mesaj de traianm »

Intrebare.....

Buna ziua....

O factura emisa catre Turcia (1800 euro)se poate incasa prin registrul de casa in valuta cu 3 chitante de 600 Euro, in zile diferite?


Multumesc,

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: facturi turcia

#2 Mesaj de paturcai »

Nu!

Legea 70/2015:
.....
(3) Prevederile prezentului capitol se aplică şi operaţiunilor de încasări şi plăţi în valută efectuate pe teritoriul României. Încadrarea în plafoanele prevăzute de prezentul capitol se efectuează în funcţie de cursul de schimb valutar, comunicat de Banca Naţională a României, de la data efectuării operaţiunilor de încasări sau plăţi.

Potrivit celor de mai sus, puteti incasa numerar folosind cursul BNR valabil din ziua incasarii sumei in plafonul stabilit.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

traianm
Mesaje: 216
Membru din: Vin Aug 24, 2007 12:00 am

Re: facturi turcia

#3 Mesaj de traianm »

Încasarea se face in Turcia

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: facturi turcia

#4 Mesaj de paturcai »

Banuiesc ca este o gluma.
Se prezuma ca emitentul este o firma din Romania iar incasarea este legata de firma din Romania in niciun caz de cea din Turcia. Firma din Romania se supune legilor statului roman.
Cum sa incasez numerar in Turcia....eu o firma din Romania?
NU SE POATE NICI CU INCASARE IN TURCIA!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: facturi turcia

#5 Mesaj de prunam »

@paturcai: Eu am un SRL (micut) care face tamplarie termopan pentru o firma din Belgia; transporta produsele cu dubita proprie in Belgia si monteaza acolo tamplaria clientului. Cand pleaca spre Belgia (deci in tara) taie factura (sa zicem, de 4.000 de euro) pe care o si incaseaza "pe loc" (in Belgia) taindu-i chitanta clientului pe toata suma. Este ilegal ce face ?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: facturi turcia

#6 Mesaj de paturcai »

Eu spun ca "DA" face ceva ilegal.
In mod natural clientul meu depune banii in Belgia la Banca lui si-i vireaza catre mine in cont.

(A se vedea pagina 3)
https://static.anaf.ro/static/3/Cluj/No ... umerar.pdf (a se vedea pagina 2, litera "d")
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: facturi turcia

#7 Mesaj de prunam »

Pai da ... dar la pagina 1 zice : "Aceste prevederi se aplica şi operaţiunilor de încasări şi plăţi în valută efectuate pe teritoriul României", iar la pagina 8 scrie : "RETINETI - plafoanele se aplica şi operaţiunilor de încasări şi plăţi în valută efectuate pe teritoriul României". Eu inteleg ca nu sunt limitat cand incasez pe "alte teritorii" !

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: facturi turcia

#8 Mesaj de scortarum »

Asa este, nu esti limitat. Asta cred si eu.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: facturi turcia

#9 Mesaj de paturcai »

Regulamentul BNR nr. 4/2005 privind regimul valutar, publicat in MOf nr 616 din 6 septembrie 2007 si modificat de Regulamentul nr. 6/2012, publicat in MOf nr 341 din 19 mai 2012 stabileste ca plăţile, încasările, transferurile şi orice alte asemenea operaţiuni care decurg din vânzări de bunuri şi prestări de servicii între rezidenţi, indiferent de raportul juridic care le reglementează, se realizează în moneda naţională (leu), cu cateva excepţii care se regasesc in Anexa 2 la acest Regulament, operaţiuni care se pot efectua şi în valută.

Eu la aceste prevederi ma refeream: nu aveti aprobarea expresa de a incasa valuta.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: facturi turcia

#10 Mesaj de prunam »

@paturcai : Bun, sa zicem ca incalc Regulamentul BNR ! Care este sanctiunea ? Cine ma poate amenda ? Ca sigur, BNR-ul nu cred ca are competenta de a amenda SRL-uri - si nici ANAF-ul nu ma poate amenda in numele BNR-ului !

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: facturi turcia

#11 Mesaj de roncovf »

Turcii nu-s rezidenți. Zic și eu.
Era pe vremuri o prevedere care spunea că dacă vrei să beneficiezi de cota 0 de TVA la export, trebuie să încasezi exporturile prin transfer în cont bancar. Nu cred că mai e valabilă.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: facturi turcia

#12 Mesaj de paturcai »

Discutam o chestiune care se practica in practica (sic!) dar in teorie nu se practica.
Unde in lumea asta mare civilizata poti sa incasezi 4.000 EUR de la un client? Numai daca scoti intr-un magazin din UE o bancnota de 500 EUR esti invitat politicos sa astepti politia si sa explici de unde o ai si cu ce te ocupi....
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: facturi turcia

#13 Mesaj de prunam »

@paturcai: Aveti perfecta dreptate (cu lumea civilizata) ! Dar in cazul expus de mine, in Romania, nu vad de ce as avea probleme; practic nu incalc legea !

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: facturi turcia

#14 Mesaj de paturcai »

Expun si o parere avizata (am avut intotdeauna incredere in astfel de pareri):
Inrebare:
In situatia in care o societate factureaza contravaloarea unor marfuri in euro catre un partener din comunitate (40.000 euro), se plafoneaza incasarea in numerar?
Incasarile in numerar pentru prestari servicii transport in afara comunitatii sunt, de asemenea, plafonate?
Raspuns:
Plafonarea incasarilor si platilor in numerar se aplica si operatiunilor in valuta efectuate pe teritoriul Romaniei, incadrarea in plafoane efectuandu-se in functie de cursul de schimb valutar, comunicat de BNR, de la data efectuarii operatiunilor de incasari sau plati, dupa cum rezulta din prevederile art. 1 alin. 3 din Legea 70/2015.
Operatiunile de livrare de bunuri catre un partener comunitar ori de prestare de servicii de transport in afara Comunitatii nu sunt exceptate in vreun fel de la plafonare, nefiind prevazute la art. 5 din lege. De asemenea, nu conteaza faptul ca clientii sunt nerezidenti intrucat art. 1 alin. 1 din lege se refera la operatiuni de incasari si plati intre persoane juridice, fara sa distinga daca acestea sunt persoane juridice romane ori straine.
Prin urmare, daca incasarea in numerar a valutei se realizeaza pe teritoriul Romaniei, se aplica plafoanele pentru incasari si interdictia fragmentarii incasarilor (art. 3 alin. 1 lit. a si alin. 2 din lege).
Daca incasarea valutei in numerar se face in afara teritoriului Romaniei (spre exemplu, la sediul clientului din afara Comunitatii, in cazul serviciilor de transport), atunci nu se mai aplica niciun plafon intrucat operatiunile in valuta efectuate in afara teritoriului national nu intra sub incidenta prevederilor Legii 70/2015.

Drepturi de proprietate intelectuala:
http://www.fiscalitatea.ro/operatiuni-i ... rar-12479/


Nota mea:
In fraza de mai jos: (pagina 1 din materialul de la AJP Maramures)
Aceste prevederi se aplica şi operaţiunilor de încasări şi plăţi în valută efectuate pe teritoriul României. (interpetarea data de organul de control prin AJFMaramures)
Daca aceste operatiuni se aplica SI operatiunilor de incasari si plati...pe teritoriul Romaniei (cui i se mai aplica?) Portita lasata libera la interpretari in favoarea organului de control....

"Și" are rol copulativ atrăgând atenția asupra faptului că TOATE PERSOANELE JURIDICE se supun prevederilor Legii. Mai mult raspunsul oferit intareste cele spuse de mine; diferenta este ca eu explic si motivatia pentru care toti se supun acestei Legi. (folosirea lui ȘI)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: facturi turcia

#15 Mesaj de tomac »

paturcai, autorul opiniei spune același lucru cu antevorbitorii de aici: limitarea se aplică doar dacă operațiunile respective au loc pe teritoriul României.
Să fim serioși: nu poți și nu există vreo lege sau normă care să interzică efectuarea de încasări sau plăți pe teritoriul altui stat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns