DECLARATIA 311

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
oporanus
Mesaje: 74
Membru din: Joi Noi 28, 2013 9:24 am

DECLARATIA 311

#1 Mesaj de oporanus »

AM SI EU O SOCIETATE CARE DIN IANUARIE 2014-IULIE 2014 NU A DESF ACTIV SI A DEPUS DECONTURI DE TVA PE 0. CONFORM LEGII DACA INTR-UN SEMESTRU DEPUI DECONT 0 ANAF-UL TE TRECE DIN OFICIU LA NEPLATITOR DE TVA URMAND CA LA RELUAREA ACTIVITATII SA CERI TU SA-TI DEA TVA-UL INAPOI. O PROSTIE DAR SUNTEM IN ROMANIA

IN LUNA AUGUST SOCIETATEA SI-A RELUAT ACTIVITATEA
AM FERIFICAT DACA MAI SUNT INREGISTRAT CA PLATITOR DE TVA SI ERAM
PE 23.09 AM DEPUS DECONTUL DE TVA AFERENT LUNII AUGUST SI MI L-AU PRIMIT

PE 20.10 AM DEPUS DECONTUL LUNII SEPTEMBRIE SI SURPRIZA........ EROARE LA DEPUNERE DECLARATIE DEOARECE ERAM SCOASA DE LA TVA INCEPAND CU DATA DE 03.09.2014

MA DUC LA ADM SA CLARIFIC PROBLEMA SI SA INTREB CE POT FACE. MI SE SPUNE SA FAC DEC 311 PT LUNA SEPTEMBRIE PT CA AM COLECTAT TVA DE LA CLIENTI SI TREBUIE SA-L PLATESC SI IN LUNA OCT NU MAI FAC 300

SCOT FORMULARUL 311 TREC IN EL LIVRARILE SI ACHIZITIILE SI SURPRIZA; CAND MA DUC SA-L DEPUN MI SE SPUNE CA TVA-UL CE TREBUIE PLATIT NU ESTE DIF DINTRE 4427-4426 CI 4427+4426. ADIK CE INTELEG EU CA TREBUIE SA MAI PLATESC ODATA TVA-UL PE CARE L-AM PLATIT ODATA LA FURNIZORI SI PE CARE EI O SA-L PLATEASCA PT CA L-AU COLECTAT DE LA MINE.
AM PLECAT DE ACOLO TOTAL NELAMURITA PT CA EI SUSTIN UNA SI BUNA CA EU TREBUIA SA STIU CA MA VOR SCOATE DE LA TVA PT DECONTURILE DEPUSE PE 0. AM NENUMARATE SOCIETATI CARE NU MAI AU ACTIVITATE DE CEL PUTIN 2 ANI SI NU LE-A SCOS NIMENI DE LA TVA SI EU IMI ARUNCA IN FATA CU O LEGE PE CARE O APLICA ALEATORIU DUPA CRITERII NUMAI DE EI STIUTE.

PT CA MAI AM TIMP PANA LA 27.10 PENTRU DECONTUL LUNII SEPTEMBRIE MA GANDEAM SA-MI REFAC LUNA SEPTEMBRIE SI SA NU MAI DEPUN NICI O DECLARATIE SI SA NU MAI PLATESC NK PT CA ALTFEL NU AM CUM SA SCAP DE NEPLATA TVA-ULUI

VA ROG DACA S-A MAI CONFRUNTAT CINEVA SA-MI DATI O ALTA SOLUTIE SAU O LEGE CARE SA MA LAMUREASCA CA ASA TREBUIE FACUT

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DECLARATIA 311

#2 Mesaj de balteanuc692 »

Vi s-a anulat inregistrarea in scopuri de TVA conform art. 153, alin. (9) lit. e)

In acest caz trebuie sa aplicati art. 11, alin. (1^3):

"1^3) Contribuabilii, persoane impozabile stabilite în România, cărora li s-a anulat înregistrarea în scopuri de TVA conform prevederilor art. 153 alin. (9) lit. b) - e) nu beneficiază, în perioada respectivă, de dreptul de deducere a taxei pe valoarea adăugată aferente achiziţiilor efectuate, dar sunt supuşi obligaţiei de plată a TVA colectate, în conformitate cu prevederile titlului VI, aferentă operaţiunilor taxabile desfăşurate în perioada respectivă. Pentru achiziţiile de bunuri şi/sau servicii efectuate în perioada în care persoana nu are un cod valabil de TVA, destinate operaţiunilor care urmează a fi efectuate după data înregistrării în scopuri de TVA care dau drept de deducere potrivit titlului VI, se ajustează în favoarea persoanei impozabile, prin înscrierea în primul decont de taxă prevăzut la art. 156^2 depus de persoana impozabilă după înregistrarea în scopuri de TVA sau, după caz, într-un decont ulterior, taxa aferentă:
a) bunurilor aflate în stoc şi serviciilor neutilizate, constatate pe bază de inventariere, în momentul înregistrării;
b) activelor corporale fixe, inclusiv bunurilor de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat, precum şi activelor corporale fixe în curs de execuţie, constatate pe bază de inventariere, aflate în proprietatea sa în momentul înregistrării. În cazul activelor corporale fixe, altele decât bunurile de capital, se ajustează taxa aferentă valorii rămase neamortizate la momentul înregistrării. În cazul bunurilor de capital se aplică prevederile art. 149;
c) achiziţiilor de bunuri şi servicii care urmează a fi obţinute, respectiv pentru care exigibilitatea de taxă a intervenit conform art. 134^2 alin. (2) lit. a) şi b) înainte de data înregistrării şi al căror fapt generator de taxă, respectiv livrarea/prestarea, are loc după această dată."

Adica nu aveti drept de deducere a TVA dar trebuie sa colectati si sa virati la buget.
Veti face ajustarea TVA deductibila dupa anularea inregistrarii in scopuri de TVA la stocurile ramase in sensul ca, aceasta taxa va face parte din costul de achizitie a acelor bunuri.
In cazul in care va reinregistrati in scopuri de TVA, veti face iar ajustarea TVA la stocurile aflate in gestiune, in favoarea dumneavoastra.

oporanus
Mesaje: 74
Membru din: Joi Noi 28, 2013 9:24 am

Re: DECLARATIA 311

#3 Mesaj de oporanus »

din cate am citit si inteles eu din art 153 alin 9 lit d sau e trebuia sa ma scoata de la tva incepand cu luna iulie si nu cu sept.
eu vreau sa platesc tva-ul de la livari (desi nu am incasat toti clientii)pt luna septembrie dar ei ma pun sa platesc si ce am in 4426 ceea ce nu este normal

DECONTUL DE TVA A FOST PE ZERO FEB-IUNIE, IAR EI IMI SPUN CA SEMSUTRU NEDEPUS ESTE FEB-IULIE.
DIN CATE STIU EU SEM ESTE IAN-IUNIE, IULIE-DEC

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: DECLARATIA 311

#4 Mesaj de balazse »

Pentru "OporanuS"
Scuze, dar fara sa fie activat butonul "CAPS LOCK" nu se poate posta? Nu trebuie sa urlii la noi, intelegem si daca scrii cu minuscule. :wink:
Una este sa lucrezi intr-un program si altceva este sa postezi pe interenet sau sa scrii un e-mail.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DECLARATIA 311

#5 Mesaj de balteanuc692 »

Pai cand ajustati tva la stocurile ramase, o ajustati prin nota 3xx=4426 (pentru ca initial ati dedus aceasta taxa) iar 4426 pe credit inseamna de plata. De aceea se aduna la 4427. Dar incepand cu data de la care nu mai sunteti inregistrat in scopuri de tva, aceasta taxa va face parte din costul de achizitie, nu veti mai face nota 3xx=4426 ci direct 3xx=401 care contine si taxa. In schimb, daca faceti cerere de reinregistrare in scopuri de TVA, ajustati in favoarea dumneavoastra si veti face nota 4426=3xx iar atunci veti avea taxa de dedus pe care o veti scadea din taxa colectata.

nurciun
Mesaje: 18
Membru din: Vin Aug 19, 2016 4:33 pm

Re: DECLARATIA 311

#6 Mesaj de nurciun »

Buna ziua,as dori si eu sa stiu daca se depune decontul 311 si cu zero?

Multumesc :D .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DECLARATIA 311

#7 Mesaj de tomac »

Nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: DECLARATIA 311

#8 Mesaj de costachet982 »

buna dimineata
doresc o lamurire...
nu am experienta declaratiei 311 trebuie sa depun si nu m-am dumirit cum
nu pot salva pe cd , se depune cu cd sau nu ? nu am gasit formular cu campuri active, se scrie doar de mana ?

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: DECLARATIA 311

#9 Mesaj de costachet982 »

am citit instructiunile de completare si nu se mentioneaza nimic de vreun suport ( cd sau stick)

serbanm166
Mesaje: 115
Membru din: Mie Mar 21, 2007 12:00 am

Re: DECLARATIA 311

#10 Mesaj de serbanm166 »

Se completeaza manual si se inregistreaza la ghiseu pe suport de hartie .

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: DECLARATIA 311

#11 Mesaj de costachet982 »

mercic

matiesa836
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 24, 2014 2:21 pm

Re: DECLARATIA 311

#12 Mesaj de matiesa836 »

Buna seara
In legatura cu declaratia 311
Firma a fost fara activitate de la infiintare 1996 si in stare de suspendare. In data de 07.03.2018 face cererea de inreg in scopuri de TVA 099
A inceput activitatea in 10 martie 2018, cand achizitioneaza marfa si emite facturi cu TVA.
In data de 05.04.2018 primeste decizia de inregistrare in in scopuri de TVA.
Pentru luna martie fac declaratia 311 si completez la A. pct 1 livrari de bunuri si servicii TVA-ul colectat pe facturi in luna martie 2018, iar la pct 2 achizitii de bunuri si serv, nu completez nimic (nu am voie sa deduc)
Am inteles bine?
In data de 10.04.2018, depun declaratia de mentiuni 010 si in data de 19.04.2018 primesc decizia de anulare a inregistrarii in scopuri de TVA.
Pentru luna aprilie fac decont de tva LUNAR si decl 394, pentru perioada 5-19.04.2018.
In aceasta perioada, am voie sa deduc TVA-ul?
Multumesc, daca cineva poate sa-mi raspunda pe adresa: angelaoana@yahoo.com

Scrie răspuns