cum intocmesc statul de salariati daca am ore suplimentare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
puim777
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 24, 2011 10:29 am
Contact:

cum intocmesc statul de salariati daca am ore suplimentare

#1 Mesaj de puim777 »

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cum pontez orele suplimentare, pentru ca nu sunt sigura ca fac bine.

Am o firma de taxi la care am un angajat cu 4 ore, si in luna iulie a lucrat 12 ore suplimentar pe langa cele maxime permise , adica 88 de ore. Am complectat pontajul dupa rapoartele z astfel ca, s-a lucrat 100 de ore. La state salarii am complectata la timp lucrat 88 de ore iar la detalii la ore suplimentare am complectat 12 ore si am pus procentul de 75% dupa care am validat. este corect?
Astept raspuns, va multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cum intocmesc statul de salariati daca am ore suplimenta

#2 Mesaj de herganiec »

Nu, ore suplimetare pot face doar angajatii cu norma intreaga (cu 8 ore), ceilalti nu.
Daca era cu norma intreaga, la detalii la ore suplimentare se completează 12 ore si procentul de 175% !
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

puim777
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 24, 2011 10:29 am
Contact:

Re: cum intocmesc statul de salariati daca am ore suplimenta

#3 Mesaj de puim777 »

Am avut control de la itm, si mi-a dat masura sa complectez conform cu raporturile z pontajele si incepand cu data controlului (16.12.2016)sa le modific prin act aditional contractele de munca de la 4 la 8 ore.

puim777
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 24, 2011 10:29 am
Contact:

Re: cum intocmesc statul de salariati daca am ore suplimenta

#4 Mesaj de puim777 »

eu vreau sa stiu daca am complectat corect statul de plata. adica daca am pus corect 88 ore la timp lucrat si diferenta de 12 ore, acestea fiind ore suplimentare le-am complectat la detalii la ore suplimentare,
Si da aici cred ca tre sa corectez, daca din 75 % la 175% , deoarece orele suplimentare abia dupa corectia pontajului le-am adaugat.

Eu asa cred ca trebuie facut... zic bine?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cum intocmesc statul de salariati daca am ore suplimenta

#5 Mesaj de herganiec »

da, acolo se completeaza orele suplimentare si 175%.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

puim777
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 24, 2011 10:29 am
Contact:

Re: cum intocmesc statul de salariati daca am ore suplimenta

#6 Mesaj de puim777 »

pot sa fac modificarea de la 4 la 8 ore din data de 16.12 2016 sau doar de la inceputul lunii se poate modifica?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cum intocmesc statul de salariati daca am ore suplimenta

#7 Mesaj de herganiec »

in Saga e mai greu si trebuie doar de la inceput de luna.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

puim777
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 24, 2011 10:29 am
Contact:

Re: cum intocmesc statul de salariati daca am ore suplimenta

#8 Mesaj de puim777 »

daca a emis pe langa raportul z si factura trebuie sa-l pontez si pentru ziua in care a emis factura, daca z nu are?

Scrie răspuns