Ordin deplasare - legislatie

Mesaj
Autor
ionital515
Mesaje: 47
Membru din: Mie Oct 21, 2015 10:50 am

Ordin deplasare - legislatie

#1 Mesaj de ionital515 »

Buna ziua; am urmatoarea nelamurire: Ordinul 2634/2015 (formulare contabile) a modificat structura formularului Ordin de deplasare prin eliminarea spatiilor unde se semna/stampila de catre beneficiar (unde te deplasai); HG 1860 (priv.deplasarile) a ramas la art.46 cu mentiunea privind obligatia obtinerii vizei si stampilei conducatorului unitatii unde se deplaseaza. Intrebarea mea este: daca eu nu am pe OD-uri(formularul valabil de la 01.01.2016) aceasta viza ( stampila nemaifiind obligatorie), la un eventual control as putea avea probleme de deductibilitate a sumelor acordate ca diurna (suma nu depaseste 42,5 lei/zi ). Multumesc pentru opiniile voastre...! :D

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ordin deplasare - legislatie

#2 Mesaj de tomac »

Nu.
Nu contează că HG 1860 a păstrat termenul legat de ștampilă. Prin OUG 17/2015 art.V s-a eliminat din toate textele de lege obligativitatea ștampilării (de fapt prin acest text s-a stabilit că orice referire la ștampilă în legislația existentă devine nulă)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionital515
Mesaje: 47
Membru din: Mie Oct 21, 2015 10:50 am

Re: Ordin deplasare - legislatie

#3 Mesaj de ionital515 »

Multumesc ptr.raspuns. Am avut o discutie " ca intre contabili" la o societate cu un prieten de-al administratorului care sustinea ca trebuie folosite in continuare vechile formulare in care sa semneze (eventual sa si stampileze, ca inca se mai folosesc stampilele) clientul la care se efectueaza deplasarea ......

maneam295
Mesaje: 8
Membru din: Joi Feb 01, 2024 12:58 pm

Re: Ordin deplasare - legislatie

#4 Mesaj de maneam295 »

Buna ziua,cum procedati cu ordinele de deplasare mai trebuie semnate si stampilate de beneficiar sau listez direct din saga si cheltuiala este deductibila,ati mai avut ceva controale in ultimii ani?

Scrie răspuns