facturare

Mesaj
Autor
bulzanv
Mesaje: 104
Membru din: Mar Sep 13, 2011 4:42 pm

facturare

#1 Mesaj de bulzanv »

va rog ajutatima

nu am lucrat pana acuma cu aviz din SAGA

intocmesc aviz din iesiri saga
ce fac cind intocmesc factura referitoare la respectivul aviz ?
CARE sint pasii de urmat sa nu dublez veniturile sau descarcarea gestiunii la magazie pt ca livrarea se face din magazie evid tinuta pe numar de bucati.

multumesc !

bencheac214
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Feb 11, 2017 10:03 am

Re: facturare

#2 Mesaj de bencheac214 »

Eu asa procedez:
-Iesiri/Adaug in antetul facturii/Selectez tip factura/denumire furnizor/data document/Salvez.
La mijlocul ferestrei aveti butonul >>Asociere avize/bifati avizele pentru care se doreste factura/Salvez/verific daca suma totala de pe avize este egala cu suma de pe factura/Validez

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: facturare

#3 Mesaj de costachet982 »

buna ziua, postez aici ca nu am gasit tipoc special ptr dilema.
intrebare

la bonul fiscal cand se emite factura

am caz care refuza sa emita factura , este vreo prevedere recenta pe tema asta ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturare

#4 Mesaj de balazse »

Deci, vrei sa zici ca primesti un bon fiscal fara CIF-ul clientului trecut pe document si nu vor sa emita si factura?
In acest caz nu se justifica refuzul de a emite factura, tot ce este posibil nu vor sa lucreze mai mult, adica sa emita o factura in plus, precum sa declare nominal in D.394.
Acum fie ii reclami ca nu ti-au emis factura, desi au obligatia, fie nu mai faci cumparaturi de la acel furnizor.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: facturare

#5 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
multumesc de info...
si in caz ca acel bon fiscal ar avea cui-ul cumparatorului nu mai este obligat ci devine optional ...corect ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturare

#6 Mesaj de balazse »

Atunci deja discutam de bon cu valoare de factura simplificata, ca urmare nu mai este nevoie de factura, deoarece ar fi sa emiti doua facturi pentru acelasi bun/serviciu.

petrusf
Mesaje: 39
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:02 pm

Re: facturare

#7 Mesaj de petrusf »

Buna ziua!
A mai avut cineva o factura care sa fie platita cu bon fiscal cu RO (adica cu o factura simplificata)? Credeti ca ar trebui sa iau legatura cu cei care au emis-o sa anuleze factura sau nu e nici o problema? S-a mai confruntat cineva cu acesta situatie sau imi fac eu griji degeaba?
Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturare

#8 Mesaj de balazse »

Eu zic sa suni si sa intrebi, deoarece nu isi are rostul factura in acest caz, deorece este inlocuit de bon, care are aceeasi valoare.

Scrie răspuns