TVa la incasare

Mesaj
Autor
timoscovd220
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mar 02, 2016 11:50 am

TVa la incasare

#1 Mesaj de timoscovd220 »

:) Am preluat o firma cu activitate. Am preluat soldurile la furnizori si clienti conform situatiei primite de la fostul contabil. Firma este platitoare de tva si este cu tva la incasare, presupun ca eu am preluat cu iulie2016. In iulie 2016 am chitante cu care se achita datorii din lunile anterioare. Eu neavand inregistrate facturile anterioare care nu sunt achitate cum operez chitanta si tva-ul aferent chitantei. Chitanta am operat-o in articole contabile.In registrul de casa nu am putut deoarece imi cere soldarea facturilor pe care eu nu le am in evidenta mea contabila. In articole contabile am operat plata furnizorului dar cum fac cu TVA-ul?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVa la incasare

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Obligatoriu trebuie sa introduci facturile in sold in meniul "intrari"/"iesiri".
Incasrile prin casa se introduc la "registru de casa" si nu la "articole contabile".

timoscovd220
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mar 02, 2016 11:50 am

Re: TVa la incasare

#3 Mesaj de timoscovd220 »

ar insemna sa ma inregistrez de 2 ori cu marfa intrata. Cum sa le inregistrez daca ele au fost inregistrate in lunile anterioare

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: TVa la incasare

#4 Mesaj de catalin.rusinaru »

Daca le inregistrati cu o data anterioara preluarii, inregistrarile nu genereaza note contabile. Dar cand faceti plati/incasari (daca TVA-ul este evidentiat corect) TVA-ul devine exigibil. Pentru mai multe detalii puteti sa cititi manualul de utilizare a programului si sa mai cautati pe forum despre acest subiect.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVa la incasare

#5 Mesaj de balazse »

Pentru TimoscovD220
Pe langa toate cele mentionate mai sus, programul iti va genera si o nota contabila de reglare la conturile 4428.TP si 4428.TI daca nu sunt introduse facturile in sold, lucru care iar nu este bine.

Scrie răspuns