Descarcare din gestiune la inchidere luna magazin cu amanunt

Mesaj
Autor
vasj726
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 08, 2017 11:49 am

Descarcare din gestiune la inchidere luna magazin cu amanunt

#1 Mesaj de vasj726 »

Sunt utilizator nou, cu licenta la SACA C contabilitate. Am preluat o societate cu datele din noiembrie 2016, care are una sau doua raporturi zilnice la casa de marcat provenite din vanzare cu amanuntul. Magazinul nu mai face aprovizionari, lichideaza stocul existent.
La inchidere programul nu calculeaza descarcarea din gestiune.
La configurari societati am bifat "foloseste formula cu rulaje cumulate pentru gestiunile global-valorice". Am de facut si altceva?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Descarcare din gestiune la inchidere luna magazin cu ama

#2 Mesaj de paturcai »

Trebuia sa treceti RULAJELE de la inceputul anului (in primele doua coloane la PRELUARE DATE CONTABILE), si cele cumulate in ultimele doua coloane (apasand PRELUARE DATE CONTABILE)
Mergeti apoi pe bara de MENIU, in stanga scrie: FISIERE----->Gestiuni------> aici adaugati gestiunea 9 (pentru 9% procent de TVA), alegeti in coloana urmatoare GLOBAL VALORICA, puneti ANALITICELE pentru 9% (NUMAI analitice de genul "0001" pentru 371.0001, la fel la 607,707,4428, etc) La ultima coloana puneti 9 ca procent de TVA, salvati
Mai adaugati inca o pozitie 19 (pentru gestiune 19% si urmati pasii de la crearea gestiunii pentru 9%), puneti analitice si dati-i bice!
O sa va ajut sa deveniti profesionist/a in SAGA.
;)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tudors471
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 19, 2017 5:15 pm

Re: Descarcare din gestiune la inchidere luna magazin cu ama

#3 Mesaj de tudors471 »

Mda, sunt utilizator incepator Saga, (deja dezamagit) din urmatoarele motive:
1- la configurare societati - informatii generale- nu gasesc UNDE anume se seteaza descarcarea gestiunii!!!
2- la meniul-AJUTOR-manual de utilizare- destul de subtirel- fara capturi pentru o explicatie mai "vizibila" pt incepatori
3- se pare ca baza la diverse probleme o reprezinta colegii utilizatori in niciun caz persoanele care reprezinta firma ( destul de grabite sau chiar plictisite)

Daca, totusi, binevoieste cineva sa acorde o mana de ajutor, multumesc mult. :roll:

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Descarcare din gestiune la inchidere luna magazin cu ama

#4 Mesaj de paturcai »

Nu puteti seta descarcarea de gestiune.
Explicatia este simpla: toti utilizatorii (inclusiv cei care sunt de specialitate, si nu-i o gluma) au desemnat prin luarile lor de pozitie (aici pe forum) modalitatea corecta de descarcare (de exemplu pentru "K")
Este normal - sunt intru totul de acord cu aceasta abordare - ca cei mai multi sa stie, sunt rare cazurile cand cei putini au dreptate.

1. Descarcarea gestiunii se face AUTOMAT (pentru global-valoric), trebuie doar sa bifati "foloseste formula cu rulaje cumulate" din CONFIGURARE SOCIETATI.
1.1. In schimb setarea gestiunii se face accesand de pe bara de meniu in partea stanga FISIERE--->Gestiuni. Ajuns aici utilizatorului i se da posibilitatea sa aleaga tipul de descarcare de gestiune: global valoric (lansand posibilitatea utilizatorului sa-si puna DOAR analiticele la conturile care au legatura cu gestiunea) sau cantitativ valoric.
Alegandu-va GLOBAL-VALORIC, veti da gestiunii un nume care il doriti (eu de exemplu am botezat 9 si respectiv 19) iar in ultima coloana sa puneti cotele de TVA aferente.
Dupa ce faceti chestia asta, la INTRARI, adaugati in ecranul de jos:
- in prima coloana NEDEFINIT, la explicatie 9 (pentru gestiunea cu 9%) iar la contul contabil 371.09 (admitem ca ati pus analiticul pentru 9% ca fiind "09). Salvati. IESITI (apasand ESC sau IESIRE) si reintrati in INTRARI. Adaugati si 19 la explicatii, puneti contul 371.19 (de exemplu) salvati si iesiti din nou ca apoi sa reintrati.
Veti intelege de ce SE TOT INTRA SI SE TOT IESE.
De fiecare data cand la EXPLICATII treceti natura operatiunii pe care doriti sa o inregistrati si puneti contul si mai ales SALVATI, SAGA va tine minte ce ati atribuit contului.
Exemplu:
Servicii caruia ii atribuim 628, dupa salvare-iesire-reintrare, la simpla tastare a 3 sau patru litere din SERVICII va pune automat si contul contabil. Poate e o prostioara, dar in timp veti vedea utilitatea acestui sfat.

Graba de care vorbiti are o explicatie (stati linistit ca am patit-o si eu si multi altii): noi suntem prea multi iar ei prea putini.

Cand am intrat pe forum prima data (asta inseamna ca am avut cumparata licenta pentru SAGA la fel ca si dvs) am stiut ca doresc sa folosesc acest program (si-l folosesc din 2006)
Nimeni nu obliga pe nimeni (SAGA are vresiune gratis care este functionala la infinit) sa utilizeze programul. Spre deosebire de alte softuri este chiar intuitiv. Ma rog "aproape intuitiv"
Va astept sa veniti si sa spuneti public: m-am pripit cand am scris prima oara despre SAGA.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Descarcare din gestiune la inchidere luna magazin cu ama

#5 Mesaj de balazse »

Pentru TudorS471
1. Ai vizualizat tutorialele de pe site? (ii drept ca de atunci a avut loc modificari, dar ii un bun inceput)
2. Cate programe de pe piata iti ofera manual de utilizare cu captura, sau cel putin un asa manual de utilizare?
De altfel, daca ai fi dorit sa vezi captura trebuia sa vizualizezi tutorialele.
3. Ma gandesc ca de aceea s-a creat acest forum ca sa gasim raspunsuri, mai ales la problemele zilnice.

Eu ti-as propune sa iti creezi o firma test in care sa incerci tot ce iti doresti, dar dupa ce ai citit manualul de utilizare si ai vizualizat tutorialele, iar daca intampini probleme mai dai o cautare pe forum.
Acum daca o sa imi zici ca nu ai timp de asa ceva, atunci problema nu mai este cu partea de suport (de orice fel), din pacate trebuie sa iti faci timp pentru a invata cat de cat programul.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Descarcare din gestiune la inchidere luna magazin cu ama

#6 Mesaj de tomac »

Cum ați dedus chestiunea de la punctul 3?
Ați solicitat asistență și nu ați primit?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns