timp partial de lucru

Mesaj
Autor
popl117
Mesaje: 113
Membru din: Vin Dec 12, 2008 12:00 am

timp partial de lucru

#1 Mesaj de popl117 »

va rog sa-mi spuneti daca pentru angajatii cu timp partial de lucru,(daca nu sunt angajati in alta parte cu norma intreaga), angajatorul va plati contributii aferente salariului minim pe economie incepand cu luna iunie? Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: timp partial de lucru

#2 Mesaj de balazse »

Ai vazut/auzit vreun act normativ in acest sens?

popl117
Mesaje: 113
Membru din: Vin Dec 12, 2008 12:00 am

Re: timp partial de lucru

#3 Mesaj de popl117 »

Antreprenorii care platesc salariati cu program partial de lucru (de regula 2 ore sau 4 ore pe zi) ar urma sa plateasca, de la 1 iunie 2017, contributii la nivelul salariului minim brut pe tara, se arata in programul de convergenta 2017-2020, recent aprobat de Guvernul Romaniei. Potrivit statisticilor Ministerului Muncii, la finalul lui decembrie 2016, erau inregistrate aproape 1 milion de contracte partiale dintr-un total de peste 6,2 milioane contracte individuale de munca.

ACTUALIZARE:
Potrivit ministrului finantelor Viorel Stefan, datele ITM arata ca sunt inregistrate "cca. 360.000 de contracte part-time ca unica sursa de venit"
O alta precizare a ministului finantelor este ca masura ar putea fi aplicata cu o luna mai tarziu decat se arata in Programul de Convergenta 2017-2020: "Desi o discutam din martie, nu cred ca 1 iunie este fezabila, ci mai degraba 1 iulie".
Ministrul a mai declarat pentru Hotnews ca "masura va functiona doar anul acesta".
(Nota redactiei: in Programul de Convergenta se mentioneaza, totusi, ca masura ar avea un impact estimat in veniturile bugetare de 1,33 miliarde lei, in 2018, dublu fata de impactul din 2017).

Citeste pe Hotnew si Clarificarile ministrului Finantelor in privinta impozitarii contractelor part-time

Daca se va aplica, obligatia de a plati contributii la nivelul salariului minim brut pe tara (1450 de lei, pentru un program complet de lucru de 166 de ore, in medie pe luna, de la 1 februarie 2017) va obliga angajatorii care au salariati platiti doar part-time sa-si modifice - semnificativ in unele cazuri - bugetele de cheltuieli cu salariile.

Indiferent daca salariatul lucreaza, sa zicem, 2 ore sau 4 ore pe zi, cata vreme salariul sau pentru programul partial de lucru este mai mic decat salariul minim brut pe tara si salariatul nu are un alt contract de munca, cu norma intreaga, angajatorul va fi obligat sa achite contributii cat pentru un salariu minim brut.

In acest moment, reglementarile de pe piata muncii permit ca un angajat sa poata fi angajat cu minim 1 ora pe luna. Firme care se ocupa de formalitatile privind angajatii, cum este de pilda, inregistrarea contractelor - cu norma de lucru partiala sau integrala - in sistemul de evidenta REVISAL, spun ca sunt multe cazuri in care patronii angajeaza cu 4 ore pe zi: angajatorul achita contributii mai mici iar angajatul este totusi asigurat in sistemul de sanatate.

Daca obligatia de achitare a contributiilor la nivelul salariului minim brut se aplica doar angajatorilor, un calcul rapid ar arata in felul urmator:

Salariu minim brut 8 ore 1450 lei
Total contributii angajator: 329 lei

Salariu minim brut 2 ore 363 lei
Total contributii angajator: 83 lei

Diferenta in plus, platita de angajator: 246 lei

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: timp partial de lucru

#4 Mesaj de herganiec »

... deci nu e nici un act oficial..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns