Un ONG poate face sponsorizari?

Mesaj
Autor
iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Un ONG poate face sponsorizari?

#1 Mesaj de iridone »

Buna ziua,

Am urmatoarea speta care ma "macina" de ceva vreme...

Am un ONG care isi primeste cotizatiile de la cateva PRIMARII care sunt in acest ONG (au ca si cotizatie 0,5 lei pe locuitor) si acest ONG doreste sa "sustina financiar" (ca sa nu spun sponsorizare ca nu cred ca este corect) o activitate culturala a unei comunitati care este in acest ONG. Acum intrebarile mele sunt:

1. Este corect sa se intocmeasca un "contract de sponsorizare" sau un "contract de donatie" deoarece in planul de conturi la cheltuieli exista doar contul 6582 "Donatii si subventii acordate"... pe cand in cazul unei sponsorizari primite exista clar in planul de conturi contul 7332 " Venituri din sumele sau bunurile primite prin sponsorizare"

2. Se pot acorda in acest caz donatii, ma refer la faptul ca sumele pe care le are ONG-ul la dispozitie sunt sume provenite de la PRIMARII si ar putea intra sub incidenta art. 3 din Legea sponsorizarii care spune ca "Persoanele fizice sau juridice din România nu pot efectua activități de sponsorizare din surse obținute de la buget.". Sa se considere aceste venituri venituri de la buget sau simple venituri pentru ONG???

3. Totusi nu ar fi mai corect subventie decat donatie...deoarece se sustine financiar o activitate culturala care se face pentru comunitatea care cotizeaza la acest ONG....si atunci trebuie sa fac un "contract de subventionare"?

4. Daca consideram donatie sau subventie acestea nu ar intra sub incidenta legii sponsorizarii si nu ar mai fi interpretabil art. 3 sin legea sponsorizarii. Corect?


Multumesc pentru orice informatie care m-ar scoate din ceata.. :roll:

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Un ONG poate face sponsorizari?

#2 Mesaj de pinteae »

Inteleg ca scopul ONG-ului este sustinerea activitatilor culturale din comunitate (fara ghilimele).
Asta inseamna ca ONG-ul poate angaja cheltuieli pentru activitatile pentru a carui scop a fost infiintata.
Banii trebuie sa fie cheltuiti nu "sifonati".
Eugen Pintea

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Un ONG poate face sponsorizari?

#3 Mesaj de iridone »

OK, am inteles metafora (fara ghilimele)..
Dar un raspuns la intrebarile mele aveti?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Un ONG poate face sponsorizari?

#4 Mesaj de pinteae »

Prin Statutul ONG sunt prevazute cheltuielile care pot fi angajate in vederea realizarii obiectivului pentru care a fost infiintata.
Dupa parerea mea, nu cred ca in lista cheltuielilor din statut sunt si cele de sponsorizare.
In completare vezi ce prevede OG 26/2000.
Eugen Pintea

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Un ONG poate face sponsorizari?

#5 Mesaj de iridone »

Multumesc!

Scrie răspuns