Popunere modificari / adaugari optiuni in FGO

Despre servicul gratuit de facturare online FGO
Mesaj
Autor
achimv461
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 15, 2012 3:08 pm

Popunere modificari / adaugari optiuni in FGO

#1 Mesaj de achimv461 »

Buna ziua,

Avand in vedere ca profilul firmei este agentie de turism, va propunem cateva sugestii pentru implementare in viitorul apropiat:

1. posibilitatea adaugarii mai multor conturi pentru casa in lei (mai multe puncte de lucru);
2. posibilitatea adaugarii unui cont pentru casa in eur - implicit registrul de casa in eur;
3. posibilitatea adaugarii unui cont pentru banca in eur.
4. drepturi detaliate pentru nomenclatoare - articole (doar un anumit utilizator sa poate crea articole).
5. posibilitatea (crearea) unei noi facturi pentru serviciile turistice in afara uniunii europene (trebuie sa fie tva 0 cu REGIMUL MARJEI).

Multumim anticipat!!!

ciubotariua
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 16, 2013 9:50 am

Re: Popunere modificari / adaugari optiuni in FGO

#2 Mesaj de ciubotariua »

Buna ziua
Am o nelamurire, nu potr activa programulFGO, imi apare eroare
Daca ma puteti ajuta , va multumesc anticipat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Popunere modificari / adaugari optiuni in FGO

#3 Mesaj de balazse »

Pentru CiubotariuA
Daca ai spune si ce eroare iti apare (cat mai detaliat), atunci poate te-ar putea ajuta, altfel nu prea cred.

tamasg795
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: Popunere modificari / adaugari optiuni in FGO

#4 Mesaj de tamasg795 »

Sunt utilizator premium si folosind de multi ani SAGA-C si cumparand si abonametul FGO Premium, totusi lipseste posibilitatea de a printa pe factura pretiparita cu antet.

S-ar mai putea adauga un format de factura la care utilizatorul sa poata controla de unde incepe tiparirea pe o pagina?

Multumesc anticipat.

filipv1
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:16 am

Re: Popunere modificari / adaugari optiuni in FGO

#5 Mesaj de filipv1 »

Nu pare o functie general valabila sau aplicabila cu usurinta pentru mai multi utilizatorii FGO.
Sunt atatea variante de hartie tipizata, incat ar trebui teoretic lasata posibilitatea eliminarii oricarui element din factura de acum, totodata respectand si dimensiunile celorlalte elemente care se regasesc deja pe hartia tipizata; fontul nu s-ar potrivi, pozitionarea etc.
Pentru a fi simplu, ar insemna ca cei care doresc asta, sa-si faca tipizatul plecand varianta disponibila in FGO si apoi sa-si faca la tipografie modelul; in mod evident nu ar fi deloc flexibil si nici pe placul tuturor; aici se adauga si costurile de hartie tipizata mai mari decat hartia standard.

tamasg795
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: Popunere modificari / adaugari optiuni in FGO

#6 Mesaj de tamasg795 »

Salut, cerinta este foarte simpla: ca factura sa inceapa cu o anumita margine, mai jos, raportata la marginea de sus a hartiei. Ca si cand ai mari border ...

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Popunere modificari / adaugari optiuni in FGO

#7 Mesaj de danilevicis »

6. Posibilitatea vizualizarii soduri clienti/ furnizori pentru a putea fi incasati/ platiti de oriunde prin fgo.ro
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

berceal550
Mesaje: 119
Membru din: Mar Apr 22, 2014 5:05 pm

Re: Popunere modificari / adaugari optiuni in FGO

#8 Mesaj de berceal550 »

achimv461 scrie:Buna ziua,

Avand in vedere ca profilul firmei este agentie de turism, va propunem cateva sugestii pentru implementare in viitorul apropiat:

1. posibilitatea adaugarii mai multor conturi pentru casa in lei (mai multe puncte de lucru);
2. posibilitatea adaugarii unui cont pentru casa in eur - implicit registrul de casa in eur;
3. posibilitatea adaugarii unui cont pentru banca in eur.
4. drepturi detaliate pentru nomenclatoare - articole (doar un anumit utilizator sa poate crea articole).
5. posibilitatea (crearea) unei noi facturi pentru serviciile turistice in afara uniunii europene (trebuie sa fie tva 0 cu REGIMUL MARJEI).

Multumim anticipat!!!
scuze nu am citit titlul topicului.

pirvua779
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iun 14, 2013 3:13 pm

Re: Popunere modificari / adaugari optiuni in FGO

#9 Mesaj de pirvua779 »

Buna ziua,

As avea si eu urmatoarea sugestie:

- atunci cand se creeaza un articol, exista posibilitatea adaugarii unui camp in care sa fie trecut contul contabil ( cu analiticul corespunzator).
Eu lucrez cu analitice in functie de serviciul prestat si mi-ar fi de ajutor atunci cand firma de contabilitate face importul sa nu mai fie nevoie sa intervina pe fiecare linie sa modifice analiticul.

Multumesc frumos!

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Popunere modificari / adaugari optiuni in FGO

#10 Mesaj de stroer1948 »

Unele au mai fost, dar le propun si eu:
- posibilitatea adaugarii unor conturi suplimentare de incasare (ex. Banca 1, Banca 2, Card etc.)
- integrare cu magazine online - presta shop, magento, opencart, woocommerce
- inetegrare cu SelfAWB de la Fancourier.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: Popunere modificari / adaugari optiuni in FGO

#11 Mesaj de ilioiud97 »

Am și eu o propunere pentru FGO.

Să modifice formularul de setări firmă astfel încât să se poată adăuga codul special de TVA (pentru prestări intracomunitare).
Ideal, la momentul întocmirii facturii, să se poată alege între cele două, dacă nu, măcar să apară amândouă.
SOluțiile disponibile în acest moment:
- să trec acest cod de TVA într-unul din celelalte câmpuri - factura arată urât, pentru că eticheta câmpului e needitabilă.
- să folosesc două "societăți" - implică o evidență separată a numerelor de facturi etc.

De asemenea, posibilitatea de adăugare de note la nivel de client - acestea ar urma să apară la crearea fiecărei facturi pentru clientul respectiv.
NU sunt contabil.

chirilovv
Mesaje: 60
Membru din: Joi Apr 07, 2011 10:02 am

Re: Popunere modificari / adaugari optiuni in FGO

#12 Mesaj de chirilovv »

Am o propunere in legatura cu introducerea preturilor pe articol.
In varianta actuala prebuie sa introduci pretul unitar fara TVA s-au daca ai 1buc pretul total cu tva.
Pentru cei care folosesc pretul de vinzare (cu TVA) cand au o cantitate mai mare trebuie sa faca calculul de ;mana".
Propunerea este sa se introduca varianta de calcul la campul ''Total" ca in SAGA .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Popunere modificari / adaugari optiuni in FGO

#13 Mesaj de tomac »

Trimiteți sugestiile direct pe mailul celor de la FGO. Găsiți adresa pe site-ul fgo.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns