norma ore si prezenta

Mesaj
Autor
calfav990
Mesaje: 222
Membru din: Mar Oct 04, 2011 3:59 pm

norma ore si prezenta

#1 Mesaj de calfav990 »

Am un angajat cu 4 ore/zi.:
a- poate sa lucreze luni 8 ore, si marti sa fie liber?
b- trebuie sa lucreze in fiecare zi doar maxim 4 ore?
c- alta solutie?
Va multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: norma ore si prezenta

#2 Mesaj de herganiec »

la contractul de munca completati repartizare <inegal>
iar in registru salariatilor <Repartizare timp de munca> alegeti inegal.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: norma ore si prezenta

#3 Mesaj de pinteae »

In completarea celor spuse de herganiec.
Trebuie sa fie prevazut in CIM, sau intr-un Act aditional la CIM, modul de repartizare a programului de munca inegal ( Luni:8, Marti:0, Miercuri:...), iar la durata muncii nu se trece numarul de ore/zi ci numarul de ore pe saptamana.
Eugen Pintea

tontv438
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 16, 2015 9:24 pm

Re: norma ore si prezenta

#4 Mesaj de tontv438 »

Buna seara

Eu am o nelamurire, daca ma poate ajute cineva va rog.

Am un contract partial cu 6 ore pe zi. Angajata lucreaza zilnic 6 ore dar ora de inceperea a lucrului difera, zilnic, in functie de necesitatile angajatorului. Ea este de acord cu acest orar, ca e flexibil si pentru ea.

Cum trec asta in contract? Trec ore repartizate inegal? S doar pe pontaj sa se vada orarul, de la cat la cat? Ore repartizate inegal nu se refera la faptul ca azi ar lucra 8 ore si maine 4?

Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: norma ore si prezenta

#5 Mesaj de herganiec »

timp inegal se refera la cele 6 ore pe zi cum le efectuaeaza intre ce ore. de ex. azi semneaza in condica de prezenta la 06.00 si la plecare la 12.00, maine poate veni de la 10.00 la 16.00. dar norma de lucru e aceeasi pe zi.
E nevoie sa semeneze condica si ora de venire pt ca daca pica vreun control de la ITM si este la lucru sa fie in intervalul semnat si nu in alta perioada si sa le considere ore suplimentare (ceea ce nu e voie).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns