declaratia 112

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
butnaruc323
Mesaje: 253
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Re: declaratia 112

#16 Mesaj de butnaruc323 »

in ecranul de erori si avertizari , la creanta 05 si 13 , avand in vedere ca s-a actualizat d112 m-am gandit ca nu ar mai fi trbuit sa fie aceleasi avertizari ca inainte de actualizare. Nu am transmis declaratia , nu stiu daca imi valideaza cu avertizari
multumesc
ps. la declaratia 112 la care nu am decat angajati cu 8 ore vad ca ma atentioneaza ca nu este valabila decat daca apare mesajul ,,nu are erori de validare"

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia 112

#17 Mesaj de balazse »

Daca ai doar avertizari declaratia se poate depune si poate fi valida.
Referitor la a doua problema mentionata, pe iti bazezi afirmatia?

butnaruc323
Mesaje: 253
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Re: declaratia 112

#18 Mesaj de butnaruc323 »

nu am citit corect , mesajul este : Atentie! Declaratia se considera depusa numai daca recipisa obtinuta ulterior depunerii are mentiunea ,,Fara erori de validare"

sandrus
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 10, 2013 2:27 pm

Re: declaratia 112

#19 Mesaj de sandrus »

Buna ziua. Acelasi lucru mi se intampla si mie ca si lui butnaruc323. Dupa validare, si corectare CAS la C1, imi valideaza cu atentionare.
Cand vreau sa validez PDF pt semnare, apare eroare.

lazarh328
Mesaje: 86
Membru din: Vin Feb 14, 2014 4:01 pm

Re: declaratia 112

#20 Mesaj de lazarh328 »

La ultima actualizare am fost informati:
Important
In formularul actual al D112 exista o problema pentru contractele de munca cu valoarea sub salariul minim pentru care baza contributiilor trebuie sa fie egala cu salariul (cazul in care salariatul are si alte contracte de munca) in sensul ca apar erori legate de calculul contributiilor CAS si CASS. Solutia este sa se modifice manual sectiunea C.1. CondiĹŁii de munca, pozitia 5.Total introducand suma corecta. Va aparea o atentionare la validare, dar declaratia se poate depune.

E la fel ca pana acum, deci se poate depune.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratia 112

#21 Mesaj de tomac »

Da. Dacă recipisa este cu atenționări, se poate depune.
O metodă simplă de verificare este asta:
- dacă după validarea pdf-ului am atașat fișierul DecUnica.xml declarația nu are erori și nici atenționări legate de completarea ei și recipisa trebuie să fie fără erori sau atenționări legate de completarea ei
- dacă după validarea pdf-ului am atașate fișierele DecUnica.xml și "Erori si avertizari.txt" atunci declarația nu are erori, are doar atenționări și se va depune la ANAF fiind înregistrată la ei doar că va genera recipisă strict cu atenționări.
- dacă după validarea pdf-ului am atașat fișierul "Erori si avertizari.txt" declarația are erori legate de completarea ei și nu se poate depune la ANAF fiind necesară corectarea erorilor indicate în acel fișier.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sandrus
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 10, 2013 2:27 pm

Re: declaratia 112

#22 Mesaj de sandrus »

Am reusit in sf sa validez si sa creez PDF.
Am trimis la ANAF si am primit urmatoarea eroare ,,F: angajator (1) sectiune angajatorC2 (1)
Eroare fatala de parsare: 'java.lang.ArrayIndexOutOfBoundsException"
nu stiu ce inseamna, va rog sa ma ajutati.
multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratia 112

#23 Mesaj de tomac »

Încercați prima dată să refaceți actualizarea programului pentru că cei de la ANAF au schimbat pdf-ul și în SAGA a fost modificat și el. PDF-ul inițial avea erori la secțiunea angajatorului. După ce refaceți actualizarea dați actualizare date în ecranul din care se generează pdf-ul înainte de al re-genera.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sandrus
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 10, 2013 2:27 pm

Re: declaratia 112

#24 Mesaj de sandrus »

multumesc, am reusit.

Scrie răspuns