Recipisa D112 Observatii ciudate

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Recipisa D112 Observatii ciudate

#16 Mesaj de ferenta »

voicuv scrie:... A ramas ca pana la sfarsitul anului depun lunar D112 si la anul depun 010 pentru trimestrial daca nu depasim 100.000 euro...
Foarte interesant!Ce legătură are D112/lunar/trimestrial, cu plafonul de 100.000 de euro?
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: Recipisa D112 Observatii ciudate

#17 Mesaj de mantogp710 »

art. 147 (10) Persoanele și entitățile prevăzute la alin. (4), cu excepția persoanelor fizice autorizate, întreprinderilor individuale și persoanelor fizice care exercită profesii libere, precum și a asocierilor fără personalitate juridică constituite între persoane fizice care, potrivit legii, folosesc personal angajat și care se înființează în cursul anului, aplică regimul trimestrial de declarare începând cu anul înființării dacă, odată cu declarația de înregistrare fiscală, declară că în cursul anului estimează un număr mediu de până la 3 salariați exclusiv și, după caz, urmează să realizeze un venit total de până la 100.000 euro.
si art. 80 (2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), impozitul aferent veniturilor fiecărei luni, calculat și reținut la data efectuării plății acestor venituri, se plătește, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se datorează, de către următorii plătitori de venituri din salarii și venituri asimilate salariilor:

a) asociații, fundații sau alte entități fără scop patrimonial, persoane juridice;

b) persoanele juridice plătitoare de impozit pe profit care, în anul anterior, au înregistrat venituri totale de până la 100.000 euro și au avut un număr mediu de până la 3 salariați exclusiv;

c) persoanele juridice plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor care, în anul anterior, au avut un număr mediu de până la 3 salariați exclusiv;

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Recipisa D112 Observatii ciudate

#18 Mesaj de ferenta »

Mulțumesc!Bine ai venit pe forum! :wink:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: Recipisa D112 Observatii ciudate

#19 Mesaj de mantogp710 »

Multumesc :lol:

mateis152
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 04, 2017 8:59 pm

Re: Recipisa D112 Observatii ciudate

#20 Mesaj de mateis152 »

voicuv scrie:Ultimul 010 l-am depus în martie 2016. Am intrat pe mfinante.ro și nu mai figurează firma ca plătitoare impozit salarii și contribuții. Sunt în drum spre ei sa văd ce spun.

Am patit si eu, la mai multe firme. Cu siguranta am 010 depus si prelucrat a fost, pana acum neavand asemenea atentionari.
Problema e ca ne pun si pe drumuri si mai luam si amenzi in cazul in care nu gasim 010 cu pricina, ca deh, in atatia ani le mai si ratacesc oamenii...

Logic ar fi ca, daca am avut certificat fiscal eliberat, instiintari de stingeri obligatii de la anaf, apai am avut si 010 depus, right?

Nu-mi vine sa o iau la picior pt a rezolva asta pentru ca am deocamdata 3 sectoare...

Deci, va rog, mai povestiti cum ati rezolvat-o...

Multumiri! :D

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Recipisa D112 Observatii ciudate

#21 Mesaj de balazse »

Suna la finante si vezi ce iti apare in vector.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Recipisa D112 Observatii ciudate

#22 Mesaj de ferenta »

Sau dacă ai depus C800, poți să vizualizezi vectorul fiscal on-line.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns