impozit dividende

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: impozit dividende

#16 Mesaj de nasteaf »

Si pensionarii -care sunt exceptati de la plata contributiei de sanatate - in baza OUG 79/2017 platesc 10% contrib.sanatate pt.dividendele ridicate in anul 2018?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozit dividende

#17 Mesaj de tomac »

Nu, dacă nu se mai schimbă ceva între timp.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: impozit dividende

#18 Mesaj de nasteaf »

Chiar asta este nedumerirea mea.
Intr-adevar in art.155 : Categorii de venituri supuse contribuţiei de asigurări sociale de sănătate, al.2 lit.d scrie:
(2)Contribuabilii la sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzuţi la art. 153 alin. (1) lit. a)-d), care nu se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate potrivit prevederilor art. 154, datorează contribuţia de asigurări sociale de sănătate dacă realizează venituri anuale cumulate cel puţin egale cu 12 salarii de bază minime brute pe ţară din una sau mai multe surse de venituri din următoarele categorii:
d)venituri din investiţii, definite conform art. 91;
Dar la art.154 Cod Fiscal Categorii de persoane fizice exceptate de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate si la lit.h) se prevede "exceptarea persoanelor fizice care au calitatea de pensionari, pentru veniturile din pensii."
Deci cum sa interpretam acest lucru?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozit dividende

#19 Mesaj de tomac »

Cum ați vrea să interpretați un text care, în opinia mea, e clar? Chiar dacă legea spune la art.154 litera h "pentru veniturile din pensii", acea mențiune este irelevantă câtă vreme art.155 face referire la categoria de persoane. Adică dacă am un pensionar ce obține venituri doar din pensii, atunci e exceptat și pentru veniturile din dividende.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: impozit dividende

#20 Mesaj de nasteaf »

Daca asa zici tu, asa sa fie.Eu m-as bucura f.mult.Nici nu am indraznit sa interpretez in favoarea contribuabilului aceasta situatie.
Deci un pensionar pt.limita de varsta nu va plati contrib.de sanatate de 10% chiar daca realizează venituri anuale cumulate cel puţin egale cu 12 salarii de bază minime brute pe ţară din una sau mai multe surse de venituri din categoriile de venit prevazute la art.155 al.2.Super!!

Scrie răspuns