Eroare D112

Mesaj
Autor
borosm949
Mesaje: 72
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Eroare D112

#1 Mesaj de borosm949 »

Buna ziua,

Stie cineva ce trebuie facut in cazul ca D112 are eroare:

E: asigurat (1) [idAsig = 1]
eroare regula: S3: cisAsig <>null daca cnp-ul asiguratului este NIF(9000000XXXXXX)

Multumesc frumos pentru ajutor.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Eroare D112

#2 Mesaj de ferenta »

Mai spre final, în link-ul de mai jos, scrie legat de D112 pentru salariații cu NIF și poate vă lamuriți!

http://www.sagasoftware.ro/?p=1467
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

radum116
Mesaje: 30
Membru din: Joi Feb 07, 2008 12:00 am

Re: Eroare D112 administrator nerezident

#3 Mesaj de radum116 »

Buna ziua,
Am primit si eu aceeasi eroare la transmiterea D112 acum pentru octombrie : eroare regula:" S3: cisAsig <>null daca cnp-ul asiguratului este NIF(9000000XXXXXX)" .Mentionez ca e vorba de un administrator nerezident cu NIF ,introdus la salariati -contract administrare si neasigurat (am formularul A1 din Italia pentru el ). Imi puteti spune ce trebuie completat la CIS asigurat ?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare D112

#4 Mesaj de tomac »

Iată ce spune ordinul legat de 112
" Caseta "CIS" - se completează codul unic de identificare din sistemul de asigurări de sănătate, atribuit de către casele de asigurări de sănătate conform legii persoanelor străine din statele membre ale Uniunii Europene, Spațiului Economic European și din Confederația Elvețiană, care îndeplinesc condițiile de lucrător frontalier și desfășoară o activitate salariată sau independentă în România și care rezidă în alt stat membru în care se întorc, de regulă, zilnic ori cel puțin o dată pe săptămână, precum și coasiguraților (părinții/soțul/soția) aflați în întreținerea acestora, înscriindu-se cifrele cu aliniere la dreapta."
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

draghicid19
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 24, 2010 12:00 am

Re: Eroare D112

#5 Mesaj de draghicid19 »

EU AM COMPLETAT LA CIS, NIF-UL SI A MERS.
ALTA VARIANTA NU AM GASIT.
AM VB CU UN CONTABIL DIN ITALIA SI NU AU Cod unic de identificare din sistemul de asigurări de sănătate (CIS) ..........din 13 cifre.

serbanm695
Mesaje: 341
Membru din: Joi Apr 02, 2009 12:00 am

Re: Eroare D112

#6 Mesaj de serbanm695 »

buna ziua!
stie cneva ce este aceasta eroare:

Au fost identificate următoarele ERORI:
F: validari globale
Eroare fatala de parsare: 'The entity name must immediately follow the '&' in the entity reference.
multumesc

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Eroare D112

#7 Mesaj de fagarasa176 »

Scoate caracterul special din denumirea firmei
Fisierul PDF nu mai accepta caractere speciale
Dar pentru inceput trebuie sa faci update
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

serbanm695
Mesaje: 341
Membru din: Joi Apr 02, 2009 12:00 am

Re: Eroare D112

#8 Mesaj de serbanm695 »

am facut update , dar care caractere speciale(va referiti la &)
scuze ca nu inteleg

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Eroare D112

#9 Mesaj de fagarasa176 »

Da ma refer la "&" care este un caracter special
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

radum116
Mesaje: 30
Membru din: Joi Feb 07, 2008 12:00 am

Re: Eroare D112

#10 Mesaj de radum116 »

tomac scrie:Iată ce spune ordinul legat de 112
" Caseta "CIS" - se completează codul unic de identificare din sistemul de asigurări de sănătate, atribuit de către casele de asigurări de sănătate conform legii persoanelor străine din statele membre ale Uniunii Europene, Spațiului Economic European și din Confederația Elvețiană, care îndeplinesc condițiile de lucrător frontalier și desfășoară o activitate salariată sau independentă în România și care rezidă în alt stat membru în care se întorc, de regulă, zilnic ori cel puțin o dată pe săptămână, precum și coasiguraților (părinții/soțul/soția) aflați în întreținerea acestora, înscriindu-se cifrele cu aliniere la dreapta."
Multumesc. Am citit in Ordinul MFP dar ,el nu este asigurat in Romania si in Italia au un cod de idendificare fiscala formata din cifre si litere si nu-mi permite formularul sa-l introduc. Ca sa pot transmite declaratia am trecut NIF-ul ,s-a validat fara erori dar nu sunt convisnsa ca este bine, voi vedea mai departe, oricum va multumesc foarte mult..

kalapism854
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 11:59 am

Re: Eroare D112

#11 Mesaj de kalapism854 »

atentionare regula: S3: cisAsig <>null daca cnp-ul asiguratului este NIF
Buna ziua,
Imi apare aceasta atentionare. e vorba de o persoana ce are contract de arenda. Nu depaseste plafonul, nu trebuie platita sanatatea... nu stiu ce sa mai fac. am trecut si neasigurat aceeasi atentionare, am trecut ci nif-ul in rubrica cis-ului cum am vazut pe forum ca a scris cineva, la fel aceeasi atentionare. nu mai stiu ce sa fac. Daca stie cineva si vrea sa ma ajute? Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Eroare D112

#12 Mesaj de septimiuv »

Ignoră atenționarea.

kalapism854
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 11:59 am

Re: Eroare D112

#13 Mesaj de kalapism854 »

Am gasit problema. In rubrica salariati in paryea dreapta apare sa introduci cis. Am introdus dar nu l-a preluat in declaratie. L-am introdus in declaratie manual si e totul in regula, fara atentionari.

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: Eroare D112

#14 Mesaj de chiritam940 »

Buna ziua. Dupa ultima actualizare am eroare la d112 la un salariat cu concediu medical. pur si simplu nu vede concediul initial, desi este introdus , verificat si totul e ok. A mai avut cineva aceasta eroare? Cum ati rezolvat?

Scrie răspuns