restantele din octombrie se mai pot modifica?

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
damiano606
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 05, 2016 9:23 am

restantele din octombrie se mai pot modifica?

#1 Mesaj de damiano606 »

Pentru o plata abonament telekom, respectiv o stornare a unui produs care nu s-au operat in octombrie se mai poate face ceva? Contabila a dat declaratiile trimestriale 300,394 si zice ca nu mai poate face revenire. Normal ar trebui sa se poata, nu-i asa?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: restantele din octombrie se mai pot modifica?

#2 Mesaj de balazse »

Se vor inregistra cu data de acum, iar in D.300 se va inregistra pe regularizari.
In ceea ce priveste D.394, daca discutam de achizitii atunci se a inregistra pe luna curenta, dar daca discutam de livrare atunci se va redepune D.394 din nou pe luna in cauza.

PS. Intrebarea face referire la Saga PS?

damiano606
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 05, 2016 9:23 am

Re: restantele din octombrie se mai pot modifica?

#3 Mesaj de damiano606 »

balazse scrie:Se vor inregistra cu data de acum, iar in D.300 se va inregistra pe regularizari.
In ceea ce priveste D.394, daca discutam de achizitii atunci se a inregistra pe luna curenta, dar daca discutam de livrare atunci se va redepune D.394 din nou pe luna in cauza.

PS. Intrebarea face referire la Saga PS?
Da desigur am saga ps.De aceea am si postat aici. Chestia e ca am avut un produs cumparat (si bagat ca marfa in vederea revanzarii) prin august si care cu acordul vanzatorului l-am returnat in octombrie. El a facut factura de stornare insa eu am omis sa o operez ca intrare pe luna respectiva. Contabila a introdus-o insa cu data de 01 a lunii noiembrie. Deci spuneti ca e suficient sa fac regularizare in D300 si va fi ok?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: restantele din octombrie se mai pot modifica?

#4 Mesaj de balazse »

Daca le introduci in program cu data de 01.11.2017, iar la "data document" treci data din octombrie, atunci programul va genera D.300 in asa fel incat acea suma sa il treaca pe regularizari.

PS. Pe viitor foloseste butonul "raspunde" si nu "citeaza". :wink:

Scrie răspuns