Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Vin Apr 20, 2018 12:26 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Ian 10, 2018 9:32 am 
Neconectat

Membru din: 02 Iun 2010
Mesaje: 168
Buna ziua.

In cazul unei salariate insarcinata care obtine de la medic o adeverinta pentru reducerea timpului de lucru de la 8 la 6 ore, este obligatorie comunicarea acestui fapt in ReviSal? Iar inregistrarea se efectueaza in baza unei decizii de comunicare a timpului de lucru sau este necesar sa se intocmeasca un act aditional?

Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 10, 2018 9:30 pm 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2012
Mesaje: 3336
Da. Act adiţional.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 11, 2018 12:53 pm 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2010
Mesaje: 42
De ce trebuie act aditional?Reducerea timpului de lucru se face in baza legii.
Se ponteaza tot 8 ore si drepturile salariale nu se diminueaza.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Ian 12, 2018 10:49 pm 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2012
Mesaje: 3336
Pentru că aşa prevede Codul Muncii.
Pentru că trebuie să ai la dosarul personal al angajatului hârtia în baza căreia ai operat în Revisal, că aşa prevede HG 905/2017.
Şi nu se pontează cu 8 ore, ci numai cu 6, tot conform CM, cu aceleaşi drepturi salariale.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Ian 15, 2018 10:14 am 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2010
Mesaje: 42
Codul muncii prevede la art. 17 alin. (5) ca orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

Asadar, daca modificarea elementelor contractului individual de munca mentionate la alin. (2) rezulta ca posibila din lege, nu se incheie act aditional.

Printre elementele prevazute la alin. (2) la lit. l) este prevazuta durata normala a muncii, exprimata in ore/zi si ore/saptamana. Prin urmare, modificarea duratei normale a muncii rezulta ca posibila din lege, respectiv din OUG 96/2003 , motiv pentru care nu se incheie un act aditional de modificare a duratei muncii, ci o decizie emisa de angajator.


In ceea ce priveste inregistrarea in Revisal ,- se inregistreaza orice modificare a elementelor din contract prevazute la art. 17 alin. (5) din Codul muncii - Legea nr. 53/2003, republicata. cu exceptia in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege(in cazul nostr oug96/2003).

Intrucat textul de lege face trimitere la art. 17 alin. (5) , nu se inregistreaza in registru modificarea duratei timpului de lucru intrucat modificarea nu intervine in baza unui act aditional ci in baza legii.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România