Indemnizatie de conducere

Mesaj
Autor
nicolaea121
Mesaje: 22
Membru din: Joi Mar 05, 2009 12:00 am

Indemnizatie de conducere

#1 Mesaj de nicolaea121 »

Buna ziua,
Sunt noua pe forum si as dori sa ma ajutati sa inteleg cum se calculeaza indemnizatia de conducere in programul Saga Ps, deoarece inainte foloseam alt program de salarii, dar care calcula altfel ,
de ex. la un salariu de incadrare de 1900 lei, cu indemnizatie de conducere in valoare fixa de 100 lei si spor de vechime de 15 %, total salariu brut era 2300 lei si se calcula astfel (1900 + 100)*15%=2300 lei brut, si nu stiu acum daca programul respectiv calcula bine,
dar in Saga , atunci cand introduc la sporuri permanente, indemnizatia de conducere, si sporul de vechime, nu stiu ce ar trebui sa bifez la ambele, deoarece nu imi iese acelasi brut.

Va multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Indemnizatie de conducere

#2 Mesaj de herganiec »

configurati indemnizatia de conducere cu valaore fixa 100lei.
apoi configurati sporul de vechime in % sa se aplice la Total salariu (la administrare-configurare salarizare-sporuri permanente)
apoi il adaugati la angajatul in cauza in Fisiere -Salariati.
faceti statul de plata si vedeti.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

nicolaea121
Mesaje: 22
Membru din: Joi Mar 05, 2009 12:00 am

Re: Indemnizatie de conducere

#3 Mesaj de nicolaea121 »

Va multumesc pentru raspunsuri!

Am incercat cum ati spus, dar tot nu imi este bine,
in statul de plata arata asa 1900, sporuri 333 si total salariu brut 2233

si nu stiu unde este greseala

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Indemnizatie de conducere

#4 Mesaj de stroescud »

1900(X15%)=brut1+indemnizatie=total brut salariu.
sporul de vechime se calculeaza la salariu de incadrare + diverse sporuri procentuale(conducere,gestiune, weekend, loc de munca si altele).

dupa aceea adaugi indemnizatiiile si orele suplimentare pe care le introduci in ecranul salariati la detalii alte venituri in suma fixa

nicolaea121
Mesaje: 22
Membru din: Joi Mar 05, 2009 12:00 am

Re: Indemnizatie de conducere

#5 Mesaj de nicolaea121 »

Fiind indemnizatie de conducere, nu am cum sa-l trec la alte venituri, este un spor permanent in valoare fixa de 100 lei, conf CIM.

Asadar, care este varianta corecta de calcul:
1- (1900+100)+15% sp vechime= 2300 lei salariu brut
sau
2- (1900+15% sp vechime)+100 lei ind conducere= 2285 lei salariu brut,

intreb, sper sa nu va suparati, deoarece fostul program de salarii calcula varianta 1 si daca corect e varianta 2, atunci trebuie sa vin cu argumente si sa le explic superiorilor de ce difera salariul brut, si care este de fapt modalitatea corecta de calcul a indemnizatiei de conducere (valoare fixa-nu procentual).

Va multumesc pentru rabdare si intelegere. :)

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Indemnizatie de conducere

#6 Mesaj de stroescud »

2 da
In postarea de mai sus am zis cum se calculeaza salariile sa ajungi la brut.
Ai sporuri fixe, procentuale pe care la pui in SAGA la salarii
Ele vin adaugata la salariul de incadrare si apoi se aplica procentul de vechme, si-ti da un brut1
Indemnizatiile fixe, valoarea bonuri/tichete si alte venituri se trec la alte venituri, pe care programul ti le adauga la brut1 si ai brut2

nicolaea121
Mesaje: 22
Membru din: Joi Mar 05, 2009 12:00 am

Re: Indemnizatie de conducere

#7 Mesaj de nicolaea121 »

Am introdus indemnizatia de conducere la alte venituri, 100 lei la net, dar, programul cand calculeaza total brut nu imi I-a in calcul 100 de lei net ci brutul la cei 100 lei, adica 149, si astfel brutul este: (1900 + 15% sp vechime)+149=2334 lei si nu 2285 lei,
Daca trec indemnizatia de conducere (care e un spor permanent) la Fisiere-Salariati-Sporuri permanente, nu stiu cum sa configurez sp de vechime si aceasta ind. de conducere la Configurare Sporuri permanente, adica la ce se aplica cele 2 sporuri
Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Indemnizatie de conducere

#8 Mesaj de herganiec »

la salariul de incadrare.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Indemnizatie de conducere

#9 Mesaj de stroescud »

Conform dictionarului, indemnizatie este una si se acorda in suma fixa si se evidentiaza in stat la "alte venituri"
Spor este altceva, alt cuvant. Sporurile se evidentiaza si se aplica la salariul de incadrare.
Indemnizatia nu este un spor, chiar daca se acorda lunar, este o suma fixa, nu este un procent care se aplica la salariul de incadrare.
Bonurile de masa/vacanta/cadou unde le incadrezi?
La sporuri sau la alte venituri?

nicolaea121
Mesaje: 22
Membru din: Joi Mar 05, 2009 12:00 am

Re: Indemnizatie de conducere

#10 Mesaj de nicolaea121 »

Multumesc frumos pentru lamuriri, apreciez foarte mult ajutorul acordat, asa cum am spus la inceput sunt incepatoare si nu intelegeam modalitatea de calcul a ind de conducere.

Acum am inteles, am trecut ind de conducere in val de 100 lei la alte venituri, dar la brut, iar la net arata 55 lei, (inainte puneam 100 lei la net si la brut arata 149) si programul saga calculeaza astfel , la fel ca celalat program cu care lucram inainte, si anume: (1900+100)* 15% sp vechime=2300 lei brut
Deci e varianta corecta de calcul este varianta 1 (2300 lei brut) si nu varianta 2 (2285 lei)

Suntem o institutie de cult (episcopie) si la noi nu se acorda bonuri de masa/vacanta/cadou,

La celelalte institutii de cult, am verificat si la ei tot asa se calculeaza, la salariu de incadrare, adauga indemnizatia de conducere si apoi la total aplica sporul de vechime

Va multumesc

Scrie răspuns