nerespectarea orelor de munca

Mesaj
Autor
bulzanv111
Mesaje: 132
Membru din: Mie Dec 21, 2016 5:00 pm

nerespectarea orelor de munca

#1 Mesaj de bulzanv111 »

avem salariati cu 30 ore /luna /inegal si in luna oct nu s-a prezentat la serviciu,patronul nu vrea sa-l dea afara .cum fac pontajul ? daca in pontaj are zero ore lucrate ,zero salar,iar cim este activ este corect ?

mersi pt raspuns

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nerespectarea orelor de munca

#2 Mesaj de balazse »

Il pontezi ca si absent nemotivat.
O data ce nu s-a suspendat contractul si nu intra la exceptii, vei platii contributiile CAS unitate si CASS unitate la nivel de minim pe economie.

halastauanc
Mesaje: 362
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

Re: nerespectarea orelor de munca

#3 Mesaj de halastauanc »

am un angajat care anul acesta nu a mai venit la lucru si nici demisia nu si-a scris-o.
doresc sa il conving sa vina maine 18.01.2018 sa isi scrie macar demisia si sa nu mai recurg la alte proceduri .
am incercat in program sa operez situatia (sa fac o simulare) sa vad ce iese si cred ca nu procedez bine.
- la pontaj l-am trecut cu ore nelucrate 0
- apoi , la salariati am trecut ultima zi de lucru azi 17.01.2018
- la state plata am dat actualizare date, dar ma vertizeaza un cod 130 si imi apare cu 88 ore lucrate la acest angajat.
va rog sa ma sfatuiti dvs cum sa fac , si spuneti-mi o sa trebuiasca sa platim contributiile pentru acesta pentru perioada nelucrata?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: nerespectarea orelor de munca

#4 Mesaj de herganiec »

il operati in concediu fara plata in perioada aceasta. altfel va calculeaza taxe.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

halastauanc
Mesaje: 362
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

Re: nerespectarea orelor de munca

#5 Mesaj de halastauanc »

dar trebuia transmis in revisal mai repede, pentru asta?
si imi da rest de plata negativ...tot imi calculeaza cas si sanatate

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: nerespectarea orelor de munca

#6 Mesaj de herganiec »

daca aveti prevazut CFP in CIM da. daca nu nu e nevoie doar il operati in statulu de plata.
apoi dupa operare, nu va mai calcula CAS sau altele.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

halastauanc
Mesaje: 362
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

Re: nerespectarea orelor de munca

#7 Mesaj de halastauanc »

inseamna ca nu procez corect undeva, pentru ca tot imi calculeaza.
- in pontaj am trecut ore nelucrate 160
- la salariat ultima zi de lucru azi
- in statul de plata , la concedii fara plata pana azii ( 11 zile)
- actualizare date si tot imi da avertizare ( record is not locked 130)
imi calculeaaza si cas si cass si rest plata negativ.
imi spuneti va rog unde gresesc?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nerespectarea orelor de munca

#8 Mesaj de balazse »

Pontajul nu are legatura cu statul de plata.
Datele completate la "concedii" se preiau in pontaj.
Daca nu doreai sa ti se calculeze contributiile pentru angajat la minim pe economie pentru perioada respectiva. atunci trebuia sa faci o decizie de suspendare a contractului pe baza absentei nemotivate si sa transmiti prin ReviSal in termen de 3 zile lucratoare de la data suspendarii (lucru care nu l-ai facut).
In rest se va calcula la minim pe economie si va avea un salar net pe minus. Din pacate inca nu se stie cum se va proceda pentru aceste cazuri.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: nerespectarea orelor de munca

#9 Mesaj de costachet982 »

caz similar am si eu , absente de la locul de munca , calcul de taxe ptr zilele nelucrate si net , pe stat, negativ....
si nu poti trimite la revisal conced fara plata daca nu ai cerere de la salariat
si iar nu poti trimite prin revisal la itm fara plata atata timp cat nu stii care-i sit.salariatului...
eu ma gandeam sa-l pun cu exceptie ptr ca respectivele ( sunt mai multe ) s-au angajat in alta parte ( sa nu-mi mai calculeze taxe si sa nu iasa pe minus) dar nu am dovada scrisa ca sunt angajate ( doar vorbe)
ce opinii aveti de sol.propusa , cu bifare la exceptie ( teoretic are mai are alt contract in luna in alta parte)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nerespectarea orelor de munca

#10 Mesaj de balazse »

Pentru absenta nemotivata nu ai nevoie de cerere si ai 3 zile lucratoare sa transmiti prin ReviSal.

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: nerespectarea orelor de munca

#11 Mesaj de velicif »

Buna seara,
Inteleg ca suspendarea pentu absente nemotivate transmisa in Revisal se face in maxim 3 zile de la absentare, dar ce se trece la data sfarsit suspendare? De exemplu el absenteaza din data de 5, eu transmit pe 7 decizia de suspendare incepand cu 5, iar la sfarsit trebuie sa trec 7 (desi in decizie am trecut ca suspendarea se face pana la revenirea la locul de munca), pentru ca nu stiu daca va veni pe 8 sau nu...daca vine, ii incetez suspendarea in aceeasi zi. Dar in cazul in care nu vine, ii fac prelungire din 3 in 3 zile sau cum este corect? Pot sa o las asa si operez prelungirea la o saptamana sau 2? E absurd sa o prelungesti zilnic; este vorba de muncitori necalificati in constructii, care vin 2-3 zile si 1-2 saptamani lipsesc, apoi vin iar 2-3 zile si tot asa, iar angajatorul nu vrea sa ii concedieze, pentru ca "este greu sa gasesti muncitori".
Multumesc

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: nerespectarea orelor de munca

#12 Mesaj de costachet982 »

Bagi suspendare pana la sf lunii si intrerupi cand apare...daca mai apare...si cand apare il pui sa semneze doc de lipsa sa fii acoperit ca astia de la itm sunt neintelegatori..

climed
Mesaje: 45
Membru din: Lun Apr 01, 2013 12:27 pm

Re: nerespectarea orelor de munca

#13 Mesaj de climed »

Buna ziua,
Am si eu o mare problema. La un salariat care nu a lucrat toate orele din luna, anul trecut, dar careia nu i s-a suspendat contractul in Revisal , cum ii trec orele nelucrate in statul de plata? La suspendare sau ore nemotivate ? Daca le-am trecut la suspendare si in D112 atunci trebuia suspendat si in Revisal? Trebuie sa le trec pe nemotivate si sa refac D112?
Multumesc mult!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nerespectarea orelor de munca

#14 Mesaj de balazse »

Daca nu ai transmis ReviSal atunci la "absente" si se vor calcula contributii pentru perioada respectiva.

climed
Mesaje: 45
Membru din: Lun Apr 01, 2013 12:27 pm

Re: nerespectarea orelor de munca

#15 Mesaj de climed »

Multumesc mult!

Scrie răspuns