ref. contracte cu timp partial

Mesaj
Autor
cozmag384
Mesaje: 83
Membru din: Lun Oct 17, 2016 12:56 pm

ref. contracte cu timp partial

#1 Mesaj de cozmag384 »

cf. OG nr3/31.01.2018 salariatii cu contracte cu timp partial platesc cas si cass la brutul realizat aferent timpului lucrat efectiv.Am 2 salariati cu CIM cu timp partial de 4ore /zi cu un salariu de 950lei/luna.In SAGA C nu s-au facut modificari cf OG 2/31.01.2018,ca diferentele de cas si cass calculate pina la 1900 lei sa le suporte angajatorul.In aceste conditii cum procedam,daca cineva a facut recalcularea pe luna ianuarie?
Ultima oară modificat Mar Feb 13, 2018 4:36 pm de către cozmag384, modificat 1 dată în total.

cernatv
Mesaje: 3380
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: ref. contracte cu timp partial

#2 Mesaj de cernatv »

E OUG 3, nu OG 2.
Mai ai puțină răbdare, se va implementa.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ref. contracte cu timp partial

#3 Mesaj de tomac »

Ce-mi plac mie chestiile astea!
Deja din ziua în care s-a publicat ordonanța asta mirifică au început mesajele de genul: păi nu e modificat programul, eu ce fac?
De parcă e vina vreunei firme de soft că vine guvernul și modifică legea retroactiv peste noapte. Și nici nu se pot face modificările peste noapte. Ar mai trebui să apară și o modificare la ordinul ce reglementează D112.
Ar mai trebui clarificate încă vreo 2 chestiuni, dar cine s-o facă? Aveți răbdare. E o situație aberantă generată de o modificare legislativă apărută pe nepusă masă. Nu se poate face modificarea softului peste noapte. Se va introduce, normal, dar încă puțină răbdare nu strică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mocanum788
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 20, 2013 12:24 pm

Re: ref. contracte cu timp partial

#4 Mesaj de mocanum788 »

Fac exceptie de la plata CAS persoanele pensionate la limita de varsta si care sunt angajate cu contract de munca part-time?
Am fost astazi la CECCAR la o intalnire privint noutatile legislative si am auzit asta(nu este noua...cica ar fi de anul trecut). Este adevarat?

In C.F. scria asa:
ART. 146 - Stabilirea și plata contribuțiilor de asigurări sociale

(5 cu 1) Contribuția de asigurări sociale datorată de către persoanele fizice care obțin venituri din salarii sau asimilate salariilor, în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parțial, calculată potrivit alin. (5), nu poate fi mai mică decât nivelul contribuției de asigurări sociale calculate prin aplicarea cotei prevăzute la art. 138 lit. a) asupra salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuția de asigurări sociale, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost activ.

(5 cu 2) Prevederile alin. (5 cu 1) nu se aplică în cazul persoanelor fizice aflate în una dintre următoarele situații:
......
d) au calitatea de pensionari pentru limită de vârstă în sistemul public de pensii, cu excepția pensionarilor pentru limită de vârstă care beneficiază de pensii de serviciu în baza unor legi/statute speciale, precum și a celor care cumulează pensia pentru limită de vârstă din sistemul public de pensii cu pensia stabilită în unul dintre sistemele de pensii neintegrate sistemului public de pensii;

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ref. contracte cu timp partial

#5 Mesaj de tomac »

La excepții și până acum se calcula la realizat și nu fac obiectul OUG 3/2018
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mocanum788
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 20, 2013 12:24 pm

Re: ref. contracte cu timp partial

#6 Mesaj de mocanum788 »

Nu este vorba de asta (stiu)...este vorba ca nu se mai opreste deloc pe statul de plata.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ref. contracte cu timp partial

#7 Mesaj de balazse »

Cum adica "nu se mai opreste deloc pe statul de plata"?

cernatv
Mesaje: 3380
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: ref. contracte cu timp partial

#8 Mesaj de cernatv »

Cred că nu ai fost atent(ă) ori s-au vehiculat informaţii eronate.

roncovf
Mesaje: 1192
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: ref. contracte cu timp partial

#9 Mesaj de roncovf »

Pensionarii erau scutiți de șomaj, dar asta e, acum, poveste veche.

mocanum788
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 20, 2013 12:24 pm

Re: ref. contracte cu timp partial

#10 Mesaj de mocanum788 »

Stiu si asta cu somajul.Nu are oprit somaj.
Ba am fost foarte atenta ...am intrebat-o special la finalul intalnirii si mai era o persoana care tot acelasi lucru vroia sa afle.Am intrebat pt.ca din ce spunea eu asta am inteles...ca la pensionari cu limita de varsta si contract part-time nu li se mai opreste CAS.Si a spus ca este de anul trecut asta cf.art.146 din C.F.(de asta am si pus articolul mai sus).

cernatv
Mesaje: 3380
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: ref. contracte cu timp partial

#11 Mesaj de cernatv »

Se aplică din august 2017 şi e considerată excepţie.
Adică acei pensionari de la 5 cu 2, lit.d, nu datorează, pentru part-time-uri, cas la minim pe economie, ci la brut realizat.
Dar datorează, la fel cum datoreză, la brut realizat, şi cei de la excepţiile prevăzute la literele a, b, c.

mocanum788
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 20, 2013 12:24 pm

Re: ref. contracte cu timp partial

#12 Mesaj de mocanum788 »

Da, stiu si inteleg ce spuneti...asa am facut si eu(de fapt pt.mama mea ma interesez-suntem contabile amandoua). Eu o ajut cu trimiterea declaratiilor si ca sa le pot trimite ii si fac salariile in Saga si intrebam pt.ca programul nu a facut asta cu toate ca are bifat ca este pensionara.
Cealalta persoana care intreba acelasi lucru ca si mine a spus ca ar fi normal sa nu li se mai retina pt.ca daca sunt pensionari nu mai au de ce sa contribuie la fondul de pensii.Si am intrebat de nu stiu cate ori daca pe stat in dreptul casutei pt.CAS pun linie (-) si a spus ca da.

cernatv
Mesaje: 3380
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: ref. contracte cu timp partial

#13 Mesaj de cernatv »

Vezi că nu ai pus o altă bifă care trebuia. Puţin mai jos de aia cu pensionar.
E normal, şi că pot să ceară recalcularea pensiei.

mocanum788
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 20, 2013 12:24 pm

Re: ref. contracte cu timp partial

#14 Mesaj de mocanum788 »

Am inteles un lucru din ce explica d.na respectiva...ca acum ambii pensionari(si cei militari si cei din sistemul public) nu mai platesc CAS.
Acum ma gandesc ca in cazul ca va vrea sa i se recalculeze pensia(mamei mele) poate sa i se opreasca in continuare CAS-ul.
Si pot face ca in acest exemplu:
"November 7th, 2017 at 13:58 | #128 Reply | Quote
buna ziua,
va rog sa ma ajutati sa completez declaratia 112 pt un salariat pensionar militar si care ar trebui scutit de la plata CAS.
va multumesc!
November 7th, 2017 at 16:43 | #129 Reply | Quote
În SAGA alegeți “Fără” atât la CAS individuală cât și la CAS angajator. Și generați declarația. Se generează cu avertizări, dar nu cu erori"

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ref. contracte cu timp partial

#15 Mesaj de balazse »

De unde ai inteles ca pentru pensionari nu se calculeaza CAS?

Scrie răspuns