Modificare fluturas??

Mesaj
Autor
balanm695
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 02, 2018 12:20 pm

Modificare fluturas??

#1 Mesaj de balanm695 »

Tot mai multi salariati vin cu fluturasul si imi spun ca trebuie sa le mai dau bani deoarece pe fluturas la rest de plata arata o valoare ce include pe langa restul de plata si valoarea tichetelor de masa. Cum pot remedia aceasta problema? Multumesc.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Modificare fluturas??

#2 Mesaj de fagarasa176 »

balanm695 scrie: la rest de plata arata o valoare ce include pe langa restul de plata si valoarea tichetelor de masa.
Cred ca faceti o confuzie, nu are cum sa apare cv tichetelor in restul de plata, poate in "Venitul net" sau in "Salariu net"
Nu este nimic eronat in fluturas
Cv tichetelor de masa se include in venitul net pentru impozitare
salariul net=avans+lichidare+cv tichete
Ce nu le este clar salariatilor?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

balanm695
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 02, 2018 12:20 pm

Re: Modificare fluturas??

#3 Mesaj de balanm695 »

Da exact asa este. Cv tichetelor apare in salariul net dar oamenii "fara scoala" nu inteleg aceasta situatie si cred ca ar mai avea bani de luat. De ex. avem un salariu de 2978 lei - 1400 lei (AVANS) = 1387 LEI (LICHIDARE = 1196 lei+ CV TICHETE DE MASA = 19 lei), din care de fel oamenii inteleg ca si bani in mana trebuie sa ia 1387 lei si nu 1196 lei + tichetele de masa. Si o persoana mi-a oferit un alt program care la rest de plata, intr-adevar arata doar lichidarea (banii care se iau efectiv in mana) fara cv tichetelor inclusa.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Modificare fluturas??

#4 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea personala, este posibil sa gressc, dar valoare tichetelor n-ar trebui sa fie inclus la "salariul net", ci doar la "venitul net", deoarece consider ca valoarea tichetului intra doar in baza de calcul pentru impozitul pe venit si atat.

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: Modificare fluturas??

#5 Mesaj de dinud251 »

Si eu intalnesc des aceasta problema si mereu le explic care e faza cu venitul net versus salariul net. Pare ca inteleg dupa ce le explic ca platesc impozit la tichete dar luna urmatoare ma intreaba iar :D

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Modificare fluturas??

#6 Mesaj de stroescud »

Nu le mai dati tichete si atunci nu mai au ce intreba!

Scrie răspuns