stat cu deduceri personale incorecte

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mustatac476
Mesaje: 8
Membru din: Vin Dec 09, 2016 1:50 pm

stat cu deduceri personale incorecte

#1 Mesaj de mustatac476 »

Buna ziua,
Foarte ciudat este ca statul lunii noiembrie 2018 are deduceri personale corecte, este calculat ok dar când listez statul,doar deducerile personale o iau razna. S-a mai intamplat asa ceva cuiva?? Multumesc frumos!
( am ultima versiune a programului)

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: stat cu deduceri personale incorecte

#2 Mesaj de pinteae »

Fi mai explicit. Cum anume "o iau razna"?
Eugen Pintea

mustatac476
Mesaje: 8
Membru din: Vin Dec 09, 2016 1:50 pm

Re: stat cu deduceri personale incorecte

#3 Mesaj de mustatac476 »

Buna ziua,
Deducerile personale ( la salariatii cu persoane in intretinere, ded personala= 510), nu sunt corecte. Culmea e ca nu afecteaza calculul contributiilor. Sa nu mai zic, ca sunt erori de transmitere a declaratiei 112, in cazul in care exista concediu medical platit si de Casa Sanatate. Nu te poti lasa in seama programului ( asa cum ar trebui...), ca te mananca sfintii... Sa avem spor la munca!

mustatac476
Mesaje: 8
Membru din: Vin Dec 09, 2016 1:50 pm

Re: stat cu deduceri personale incorecte

#4 Mesaj de mustatac476 »

Am primit un raspuns oficial de la SAGA...eroarea e a mea pt ca nu am luat in calcul si ded suplimentara ( in listare). Cealalta problema este nerezolvata.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: stat cu deduceri personale incorecte

#5 Mesaj de pinteae »

Deducerea personala nu are cum sa afecteze calculul contributiilor.
O varianta pentru depunerea D112 ar ce prin care genereazi xml si-l valideazi cu dukintegrator.
Daca doresti sa transmiti prin fisier .pdf, atunci va trebui sa corectezi manual contributiile salariatilor cu indemnizatie de CM, in formularul D112.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stat cu deduceri personale incorecte

#6 Mesaj de tomac »

@mustatac476 - vă asigur că legat de cea de-a doua problemă nu e nici o problemă cu programul în sine și faceți niște afirmații pe care nu le puteți demonstra. Doar presupuneți că nu face corect și acordați prezumția de funcționare corectă pdf-ului de la ANAF.
SAGA trimite bine date în PDF dar acesta alege să ignore valorile și pune el ce vrea în anumite cazuri. Dacă nu vreți să aveți astfel de probleme, generați XML nu pdf.
Eu pot să și demonstrez chestia asta. Am și făcut-o la un moment dat pe blog.
Dacă generați pdf, este necesar să corectați la cei cu concedii medicale valoarea CAS din rândul 6 secțiunii B.4 la valoarea din statul de salarii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: stat cu deduceri personale incorecte

#7 Mesaj de balazse »

Intre timp se pare ca cei de la ANAF au remediat problem cu casuta B4_8, iar echipa Saga au inclus in noua versiune.

Scrie răspuns