import

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
iliea580
Mesaje: 29
Membru din: Mar Noi 05, 2013 3:14 pm

import

#1 Mesaj de iliea580 »

Buna ziua.
Am nevoie de ajutor la inregistrarea importului.
Am invoice din Elvetia cu val ( doar marfa) in CHF, la care este atasat DVI si factura de la TNT (TNT plateste tva in vama pt noi), apoi noi platim aceste fact catre TNT (sumele pt TNT se regasesc pe extrasul de banca). Bun. Val. statistica de pe DVI este exact val totala a marfii de pe invoice. Nu am alte taxe de transport sau accize. Cum inregistrez? Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: import

#2 Mesaj de tomac »

Înregistrați factura ca atare. Nu puneți la poziții tarifare nimic la rubrica repartizat.
Operați factura de la TNT separat. TVA plătit de TNT dacă e înscris în factură puneți-l pe contul 462.
Plata facturilor către TNT o faceți normal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: import

#3 Mesaj de nasteaf »

In 08.11.2018 s-au achizitionat scule pentru care s-a primit factura de produse+factura de transport tot de la acelasi furnizor din Elvetia, facturile fiind emise in EUR.Sculele au sosit abia in 10.12.2018 cand s-a facut si vamuirea. Am primit o factura cu taxele vamale, TVA si comision DVI de la o firma din Arad datata 10.12.2018.Cele 2 facturi din Elvetia s-au achitat prin banca in EUR in luna 11.2018.
Ce si cum inregistrez in contabilitate in luna 11 si in luna 12?
Multumesc f.mult.Nu am mai avut pana acum importuri in Saga.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: import

#4 Mesaj de tomac »

Factura din noiembrie o operați ca factură, fără taxe fără nimic, pe 32x (poate fi 323 dacă sunt obiecte de inventar, 327 dacă sunt mărfuri, etc.)
La data la care le primiți stornați factura din noiembrie, folosind același curs cu cel de la operarea inițială și operați o intrare, de data asta pe 303/371/etc cu taxe, TVA în vamă, etc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns