inregistrare bon fiscal fara CUI cumparator

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
paulj
Mesaje: 50
Membru din: Vin Iul 13, 2018 8:43 am

inregistrare bon fiscal fara CUI cumparator

#1 Mesaj de paulj »

Buna seara,va rog sa-mi spuneti care este monografia contabila pentru inregistrarea in contabilitatea cumparatorului a combustibilului achizitionat cu bonuri fiscale pe care nu este inscris CUI-ul cumparatorului.Mentionez ca suntem platitori de TVA.Multumesc.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare bon fiscal fara CUI cumparator

#2 Mesaj de pinteae »

Documentul nu indeplineste conditia de a fi recunoscut ca document fiscal din punct de vedere al TVA.
Documentul poti sa-l inregistrezi prin receptii, alegand "B" la tipul documentului, iar TVA o incluzi in valoarea combustibilului.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: inregistrare bon fiscal fara CUI cumparator

#3 Mesaj de pomparaus »

Si toata valoarea pe nedeductibil 100% (integral).

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: inregistrare bon fiscal fara CUI cumparator

#4 Mesaj de roncovf »

pomparaus scrie:Si toata valoarea pe nedeductibil 100% (integral).
Ca ce chestie?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: inregistrare bon fiscal fara CUI cumparator

#5 Mesaj de pomparaus »

Cum ca ce chestie? Un bon care nu are CUI-ul pe el nu e recunoscut ca cheltuiala deductibila - nu ai cum sa demonstrezi ca acea cheltuiala e a firmei tale.
Poti sa introduci in firma "n" bonuri fara cui care nu sunt ale firmei si le faci cheltuiala pe firma?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: inregistrare bon fiscal fara CUI cumparator

#6 Mesaj de roncovf »

Dupa tine nu trebuie inregistrate in contabilitate?
Din punct de vedere al TVA-ului nu sunt deductibile, de acord.
Din punct de vedere al cheltuielilor, daca faci documente care sa ateste intrarea in gestiune a bunurilor sau faci dovada consumului efectiv al acestora, se pot inregistra si sunt deductibile. Ti-a spus si pinteae ca poti face receptie. Sau decont, sau/si bon de consum.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: inregistrare bon fiscal fara CUI cumparator

#7 Mesaj de pomparaus »

Iti aduce un administrator 10 bonuri fara CUI de la o benzinarie din cosul de gunoi ( sa aiba si aceeasi zi ca data si ti le da tie contabil sa le lucrezi in contabilitate : ce documente ar trebui sa ii fac eu de intrare in gestiune), el avand doar o masina a firmei pe care o foloseste el - de ce sa ma doara capul la un control? Lucrez tip "B" nedeductibil.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: inregistrare bon fiscal fara CUI cumparator

#8 Mesaj de roncovf »

Nedeductibil frate, fix ca tine

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: inregistrare bon fiscal fara CUI cumparator

#9 Mesaj de pomparaus »

Vino frate cu contraargumente (mai ales daca nici nu are foaie de parcurs, ca mai nici-un administrator nu au foi).

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: inregistrare bon fiscal fara CUI cumparator

#10 Mesaj de roncovf »

Ai fost tu acolo și erau zece bonuri, toate din coșul de gunoi, toate fără documente, special ca să-ți pice ție bine, să fie nedeductibile?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: inregistrare bon fiscal fara CUI cumparator

#11 Mesaj de pomparaus »

Tu ai chef de cearta : eu iti spun din proprie experienta : nu am fost eu acolo, ca nu facem noi contabilii alimentari cu combustibili - nu incerca sa ma persiflezi ca nu e frumos ceea ce faci, mi s-au adus bonuri de combustibil, din aceeasi zi : pe bon scria ora, minutul si secunda : doar secundele erau diferite. Asa ca, lasa-ma tu cu replicile tale ca nu vorbesc din carti : de ce mi-ar fi mie bine (sa-mi pice bine cum zici tu), pt.ca oricum le lucrez, nu?!. Vorbesc strict doar de aceste bonuri fara CUI.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: inregistrare bon fiscal fara CUI cumparator

#12 Mesaj de roncovf »

:wink: Scuze, pomparaus, cam aveam chef de ceartă, e adevărat.
Dar și tu pui problema tot altfel la fiecare postare. Era vorba de o situație normală, în care ai de înregistrat un bon fără cod fiscal, nu de a înregistra în contabilitate resturile din coșul de gunoi al unei benzinării. Iar dacă îți aduce patronul zece bonuri consecutive, dar care au codul fiscal pe ele, tot nu înseamnă că e în regulă, doar pentru că îndeplinesc condițiile de formă, nu?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare bon fiscal fara CUI cumparator

#13 Mesaj de balazse »

Pentru PomparauS
Faptul ca nu vrei sa iti doare capul la un control nu inseamna ca ai dreptul sa decizi si sa le treci pe nedeductibil.
Daca sunt anexate la o nota de receptie sau decont de cheltuieli, poti sa le consideri ca si cheltuieli ale unitatii.
Totusi daca discutam despre o unitate care aplica impozit pe venit atunci nu prea ai ce sa treci pe nededucitibil la cheltuiala.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: inregistrare bon fiscal fara CUI cumparator

#14 Mesaj de pomparaus »

Eu ma refer strict la administratorul care nu intocmeste fise de alimentare/foi de parcurs pe autoturisme si nu am documente intocmite de el prin care sa demonstreze ca acel combustibil a fost consumat in vederea obtinerii de venituri -imi aduce bonuri fiscale unele cu CUI altele fara CUI : pe cele cu CUI le operez cu "C" N50%, iar pe cele fara CUI le operez cu "B" nedeductibil I. Voi aveti administratori care sa va intocmeasca ei NIR-uri sau decont de cheltuieli ?! - sunteti norocosi in acest caz;
eu in baza "sacosii cu acte" le repartizez si le lucrez si bineanteles le fac NIR-uri si deconturi (el doar semneaza). Deci eu ma refer strict la acesti administratori care nu intocmesc si nu decid nimic , iar la un control te lasa pe tine contabil la inaintare.
Nu cred ca procedez gresit.
Sa aveti o zi buna!

moldoveanua69
Mesaje: 90
Membru din: Vin Ian 06, 2017 10:35 am

Re: inregistrare bon fiscal fara CUI cumparator

#15 Mesaj de moldoveanua69 »

Eu am bonuri fiscale de marfa fara CUI, luate de muncitori din apropiere, pentru anumite lucrari, ca sa nu trimit eu duba pentru niste maruntisuri.
Se intampla sa nu puna CUI sau sa-l puna gresit. Este vorba de marfa, pe care o refacturez la client.
Deci trebuie inregistrata si este si deductibila.
Cum se inregistreaza o astfel de intrare, fara sa imi apara furnizorul in declaratii? Pe intrari este musai sa scriu un furnizor.
Daca introduc marfa prin alte operatii, pe cine inregistrez plata prin casa? Nu pot pe cheltuiala cu marfa, caci mi se prinde cheltuiala la descarcare marfa.
??

Scrie răspuns