autorturim second hand

Mesaj
Autor
beciad
Mesaje: 2
Membru din: Mar Sep 15, 2015 8:47 am

autorturim second hand

#1 Mesaj de beciad »

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o monografie contabila pentru un autoturism second hand din germania.
Factura este de la un furnizor din Germania- am verificat codul de TVA, este in ordine. Factura este fara tva, la rubrica TVA este trecut : export.
Am inregistrat factura cu taxare inversa pe intrari valuta, plata din registrul de casa valuta.
2133 / 404.
404. / 5314
Pana aici cred ca am operat corect si cred ca este achizitie intracomunitara, deoarece firma din Germania are cod TVA.
Probleme:
1.Domeniul de activitate al societatii este turism, nu stiu sigur daca trebuie sa trec deductibil 50% sau nedeductibil
2.la verificare pe 390, dupa actualizare date, nu apare nimic. Nu inteleg de ce....
3. daca nu folosesc masina doar pentru firma, este nevoie de alt fel de inregistrare?
Multumesc. E prima data cand intampin aceasta problema, iar celelalte raspunsuri din forum, nu m-au lamurit. :(

irimescue
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Noi 03, 2018 1:11 pm

Re: autorturim second hand

#2 Mesaj de irimescue »

Buna seara.
Monografia este
213=404 valoarea autoturism
4426=4427 valaore tva
404=5314 valoare autoturism
1. Este deductibila 100% daca faceti dovada utilizarii acesteia exclusiv in domeniul de activitate = foi de parcurs ce sa justifice in totalitate kilometrii parcursi ca fiind pentru desfasurarea activitatii.
2. Nu cred ca ati operat corect in program. Presupun ca societatea dvs este platitoare de TVA si deci vorbim de taxare inversa si se alege la campul tip factura ``T``.
3. Da.
213=404 valoare autoturism
4426=4427 1/2 valoare tva
213=4426 1/2 valoarea tva

beciad
Mesaje: 2
Membru din: Mar Sep 15, 2015 8:47 am

Re: autorturim second hand

#3 Mesaj de beciad »

Multumesc. Am rezolvat. Greseala era la "T"

Scrie răspuns