transport intra si extracomnitar/tva

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

transport intra si extracomnitar/tva

#1 Mesaj de tudoraf841 »

buna ziua,
societate de transport cu sediul in Romania platitoare de tva face
1. servicii transport pentru o firma din Republica Moldova dar pe teritoriul din Romania /cum factureaza cu tva sau fara tva?
2.servicii de transport pt. o firma din Romania dar marfurile pleaca din Romania in spatiul intracomunitar si extracomunitar/cum factureaza cu tva sau fara?
3.servicii de transport pt. o firma cu sediul in afara tarii si marfurile transportate sant in ue si in afara ue/cum facturez cu tva sau fara?
4.servicii transport pentru o firma din Republica Moldova dar marfurile sant transportate dintr-o tara in alta/cum factureaza cu tva sau fara tva?

daca firmele din afara pt. care factureaza servicii de transport sant sau nu platitoare de tva in tara lor are relevanta din punct de vedere a scutirii de taxa?
Multumesc mult

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: transport intra si extracomnitar/tva

#2 Mesaj de scortarum »

La 1, 3 si 4 fara TVA, fiind neimpozabile, locul prestarii fiind in Moldova, daca e vorba in toate cazurile de transport de marfa, nu de de persoane. Ar fi la regula generala de la art. 278 (2), nu gasesc cazurile la exceptii.
La 2 cu TVA pentru spatiul UE si scutit pentru export art. 294 (1) c).

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: transport intra si extracomnitar/tva

#3 Mesaj de tudoraf841 »

Multumesc,

simav198
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 19, 2012 1:29 pm

Re: transport intra si extracomnitar/tva

#4 Mesaj de simav198 »

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele:
Firma transport pe teritoriul uniunii europene. Societatea achizitioneaza combustibil, accesorii auto, rovignete, aditivi care le plateste cu cardul UTA / Flasch. Acestia au sucursale in mai multe tari cu cod valid de TVA. La sfarsitul lunii imi refactureaza combustibilul, rovigniete, aditivi, accesorii auto. Cum sunt tratate in acest caz aditivii si accesoriile auto? Sunt achizitii intracomunitare? Trebuie sa trec platitor TVA lunar? Rovignietele, aditivii si accesoriile se trec in D390 ?
Va multumesc!

iordanm70
Mesaje: 4
Membru din: Mie Oct 21, 2020 11:51 am

Re: transport intra si extracomnitar/tva

#5 Mesaj de iordanm70 »

Buna ziua,

Si pentru punctul 2.servicii de transport pt. o firma din Romania dar marfurile pleaca din Romania in spatiul extracomunitar , in baza documentului T1 am facturat fara TVA
Nelamurirea mea este, la inregistrarea facturii la iesiri, trebuie sa aleg ceva anume la tip factura, sau inregistrez ca si o factura normala , si la cota TVA aleg 0 ? este suficient astfel incat sa mi se duca ok in declaratii ?

Scrie răspuns