Ambalaje

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ignatc189
Mesaje: 99
Membru din: Mar Ian 28, 2014 2:41 pm

Ambalaje

#1 Mesaj de ignatc189 »

Buna ziua!

In contul 381 am niste paleti ramasi si nedati in consum. Sunt distrusi in santier si nu se pot returna. Se decide darea lor in consum la 31.12.2019.

Problema e ca nu reusesc sa fac bonurile de consum pentru a-i putea scadea. Sunt pe gestiuni diferite in functie de santierul unde au fost. Cand intru la "Bonuri de consum" si selectez gestiunea, nu-mi regaseste ambalajul sub nicio forma, nici dupa cod, nici dupa denumire. Il regasesc in "Situatie stocuri", apare ca fiind inca pe stoc, cu valoarea aferenta, dar nu reusesc sa fac bonurile de consum sub nicio forma.

Am incercat la "Operatiuni speciale cu stocuri", la "Reglare descarcare", nu reusesc pe nicaieri sa scap de ambalajele astea, si sunt vechi, de luni de zile.

Operatiunea initiala a fost de inregistrare a facturii de materiale si darea in consum a acestora, mai putin a ambalajelor.
Daca imi poate da cineva o sugestie, unde anume as putea sa scad din program aceste ambalaje, v-as multumi!
Doar nota contabila, valoric, nu ma ajuta, scade valoarea contului 381, dar raman cu acei paleti in stoc. Ma intereseaza cum sa-i scad din program.
Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Ambalaje

#2 Mesaj de septimiuv »

Ambalajele nu sunt materiale consumabile.
Dacă insiști intră în ecranul operații - alte operații cu stocuri - operații speciale și adaugă operații de descărcare.

Scrie răspuns