Monografie magazin prezentare/vanzare produse ceramice

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
radud501418
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 04, 2016 8:13 am

Monografie magazin prezentare/vanzare produse ceramice

#1 Mesaj de radud501418 »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa inteleg speta urmatoare:
Magazin de prezentare/vanzare produse ceramice. Am diverse sortimente de ceramica care intra pe factura. Vand in principal catre persoane fizice, am casa de marcat. Nu stiu inca pretul final cu care o vand pentru ca in functie de cantitatea pe care cineva o achizitioneaza ofer un discount mai mare sau mai mic( care in final este mai mare decat pretul de achizitie).
Varianta 1: inregistrez marfa la pret de achizitie dar cum descarc gestiunea in cazul vanzarii?
Varianta 2: inregistrez marfa la pret de vanzare si in cazul in care ofer un oarecare discount il evidentiez separat in 667 ( sau 709?!?)
Va multumesc in avans pentru raspunsuri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Monografie magazin prezentare/vanzare produse ceramice

#2 Mesaj de tomac »

Depinde de ce tip de evidență a gestiunii aveți.
Dacă aveți o evidență a gestiunii, cantitativ-valorică, atunci - varianta 1. Descărcarea se va face tot în preț de achiziție. Venitul se va înregistra la valorile de vânzare calculate la prețul de vânzare către clienți. Prețul poate fi stabilit la vânzare sau se poate acorda discount pe bon. Discountul poate fi contabilizat tot pe 707.
Dacă aveți o evidență global-valorică, e ceva mai complicat. Acolo evidența este obligatoriu în preț de vânzare. Și aici reducerea se poate evidenția pe bon. În acest caz, valoarea reducerilor acordate diminuează TVA neexigibil și adaosul în mod normal și valoarea netă se înregistrează pe venituri. Reducerea adaosului/TVA neexigibil se înregistrează prin articole contabile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

radud501418
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 04, 2016 8:13 am

Re: Monografie magazin prezentare/vanzare produse ceramice

#3 Mesaj de radud501418 »

Va multumesc.
Societatea este neplatitoare de tva deci e ceva mia simplu din acest punct de vedere .
Gestiunea e global valorica. Reducerea se va evidentia pe bon, inregistrarea veniturilor va fi la valoarea incasata deci cu discountul inclus, sau va trebui in iesiri sa evidentiez exact cat e discountul din raportul Z?

Scrie răspuns