servicii intracomunitare-arhitectura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
secaream
Mesaje: 7
Membru din: Dum Ian 21, 2007 1:00 am

servicii intracomunitare-arhitectura

#1 Mesaj de secaream »

O firma de arhitectura din Ro, inregistrata in scopuri de TVA ,presteaza servicii de proiectare a unui imobil pentru o firma din Germania.Imobilul va fi construit in Romania . Cum considerati ca este corecta intocmirea facturii ? Cu TVA,sau fara TVA ? Se depune ,sau nu declaratia 390 ? Multumesc frumos !

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: servicii intracomunitare-arhitectura

#2 Mesaj de pinteae »

Fara TVA. Se depune D390.
Eugen Pintea

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: servicii intracomunitare-arhitectura

#3 Mesaj de nasteaf »

Atentie la raspunsul Dvs.!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: servicii intracomunitare-arhitectura

#4 Mesaj de pinteae »

nasteaf scrie: Vin Ian 22, 2021 11:01 pm Atentie la raspunsul Dvs.!
Adica?
Te rog argumenteaza!

Raspunsul meu s-a bazat pe urmatorul rationament:
- din intrebare nu se deduce faptul ca beneficiarul ar avea stabilit un sediu permanent in RO. Ca atare, facturarea se face catre sediu din Germania, cu ata mai mul cu cat la data elaborarii proiectului, exista doar o intentie de a executa constructia;
- nu poti aplica exceptia de la art. 278 alin (4) lit. a, deoarece serviciile de proiectare nu pot fi incadrate in categoria serviciilor "de pregatire si coordonare a lucrarilor de construcţii, precum serviciile prestate de arhitecţi şi de societăţile care asigură supravegherea pe şantier". In schimb, daca proiectantul intocmeste o factura pentru supravegherea lucrarilor de constructii, factura va fi emisa catre sediul permanent din RO si va fi cu TVA.
Eugen Pintea

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: servicii intracomunitare-arhitectura

#5 Mesaj de nasteaf »

Eu am inteles ca serviciile de proiectare sunt pt.imobilul ce se va contrui in Romania.
In Normele Metodologice lla Codul Fiscal a SECȚIUNEA a 3-a - Locul prestării de servicii, pct.16 al.2:
(2) Serviciile legate de bunuri imobile prevăzute la art. 278 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal includ numai acele servicii care au o legătură suficient de directă cu bunul imobil în cauză. Serviciile sunt considerate ca având o legătură suficient de directă cu bunul imobil în următoarele cazuri:
a) sunt derivate dintr-un bun imobil, iar respectivul bun imobil este un element constitutiv al serviciului și este central și esențial pentru serviciile prestate;
b) sunt furnizate în beneficiul unui bun imobil sau vizează un bun imobil și au drept obiectiv modificarea caracteristicilor fizice sau a statutului juridic al respectivului bun.
(3) Prevederile alin. (2) se aplică în special pentru următoarele:
a) elaborarea de planuri pentru o construcție sau părți ale unei construcții destinate să fie edificată pe un anumit lot de teren, indiferent dacă construcția este sau nu edificată;....
Deci se incadreaza la al.3 lit.a).

Scrie răspuns