SAF-T - declaratia 406

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nedeav
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

SAF-T - declaratia 406

#1 Mesaj de nedeav »

Buna ziua,

Incepand cu 01.01.2022 marii contribuabili vor trebui sa depuna noua declaratie D406 (fisierul SAF-T), urmand ca apoi obligativitatea sa se extinda si asupra celorlalte categorii de contribuabili (mijlocii, mici). Va fi disponibila aceasta noua declaratia in SAGA? Se lucreaza deja la implementarea ei ?

Va multumim

gheorghei642
Mesaje: 698
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: SAF-T - declaratia 406

#2 Mesaj de gheorghei642 »

nedeav:Deocamdata, totul a ramas la faza de proiect. Intrebati la Saga, direct. Va rugam, informati-ne cu raspunsul primit.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAF-T - declaratia 406

#3 Mesaj de tomac »

Momentan există atât de multe neclarități...
Spre exemplu:
- fișierul cere mișcările de stocuri cu coduri NC la fiecare linie din factură, dar sunt situații reglementate chiar de codul fiscal unde nu se trec produsele în sine - de exemplu emiterea unei facturi în baza unui bon fiscal sau situații de genul celor din farmacii unde factura se emite către CAS cu valoarea compensată de stat - caz în care deși vorbim de venit din vânzare e parte a unui preț și mișcarea de stoc e generată de alt document nu de factură în sine
- tot legat de mișcările de stoc - apar probleme la gestiunile evaluate global-valoric
- există probleme legate de situațiile în care evidența cantitativ-valorică e într-un program și în SAGA doar partea contabilă, caz în care anumite informații nu au cum să fie generate de SAGA în fișier
Problema e că SAF-T în forma actuală e o mare bătaie de cap și asta pentru că sunt informații atât de analitice încât e o transferare a întregii contabilități către ANAF. Era mai simplu să spună că reglementează registrul jurnal și acela să fie trimis la ei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dincac617
Mesaje: 18
Membru din: Vin Feb 01, 2008 12:00 am

Re: SAF-T - declaratia 406

#4 Mesaj de dincac617 »

Buna ziua, se mai stie ceva de declaratia Saf-T?

gheorghei642
Mesaje: 698
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: SAF-T - declaratia 406

#5 Mesaj de gheorghei642 »

dinca617: Ultima reglementare: Ordin PANAF Nr.1783/04.11.2021 - MO I Nr.1073/09.11.2021. Se aplica începând cu data de 1 ianuarie 2022.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAF-T - declaratia 406

#6 Mesaj de tomac »

Contribuabili mari de la 1 ianuarie 2022, mijlocii din 2023, mici din 2025.
Neclarități cât cuprind. Clarificări nema. Insistă firmele mari de audit pentru el în forma asta deși România e singurul stat ce are în această formă acest fișier.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dincac617
Mesaje: 18
Membru din: Vin Feb 01, 2008 12:00 am

Re: SAF-T - declaratia 406

#7 Mesaj de dincac617 »

Buna ziua, as vrea sa stiu daca cei de la Saga vor face ceva pentru cei ce trebuie sa depuna declaratia saf-t.
Trebuie schimbat ceva in modul de lucru pentru a se putea prelua datele in declaratie?

dincac617
Mesaje: 18
Membru din: Vin Feb 01, 2008 12:00 am

Re: SAF-T - declaratia 406

#8 Mesaj de dincac617 »

Buna ziua, astept in continuare un raspuns de la Saga in legatura cu posibilitatea preluarii informatiilor din baza de date in declaratia Saf-t. Se pare ca in acest moment, cel putin asa mi s-a spus la telefon, nu se face nimic in acest sens.Normal ar fii sa stim acest lucru, eventual sa gasim solutii pentru aceast lucru.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SAF-T - declaratia 406

#9 Mesaj de balazse »

Citeste cele postate pe blog, cred ca nu sunt clarificate in intregime ceea ce se doreste, precum modul cum se doreste.

rogozani813
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 05, 2021 10:50 am

Re: SAF-T - declaratia 406

#10 Mesaj de rogozani813 »

Buna ziua. Revin cu o intrebarea care a mai fost adresatea si mai sus. Saga va face ceva pentru cei ce trebuie sa depuna declaratia saf-t?
Eu sunt contribuabil mijlociu si depinde de aprobarea costurilor cu saf-t de catre cei din management, care habar nu au de legislatia din Romania.
Daca Saga nu intentioneaza sa lucreze la Saf-t, macar sa stim sa ne organizam altfel.
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SAF-T - declaratia 406

#11 Mesaj de balazse »

Cel mai bine ii sa trimiti e-mail echipei Saga, doar ei iti pot oferii un raspuns.
Sa ne zici si noua raspunsul.
Desi daca ne uitam la raspunsul de mai sus al lui TomaC, termenul fiind de 2023 si neclaritatile, nu stiu daca se va putea oferii un raspuns clar.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: SAF-T - declaratia 406

#12 Mesaj de stroer1948 »

tomac scrie: Joi Sep 16, 2021 12:00 pm Momentan există atât de multe neclarități...
Spre exemplu:
- fișierul cere mișcările de stocuri cu coduri NC la fiecare linie din factură, dar sunt situații reglementate chiar de codul fiscal unde nu se trec produsele în sine - de exemplu emiterea unei facturi în baza unui bon fiscal sau situații de genul celor din farmacii unde factura se emite către CAS cu valoarea compensată de stat - caz în care deși vorbim de venit din vânzare e parte a unui preț și mișcarea de stoc e generată de alt document nu de factură în sine
- tot legat de mișcările de stoc - apar probleme la gestiunile evaluate global-valoric
- există probleme legate de situațiile în care evidența cantitativ-valorică e într-un program și în SAGA doar partea contabilă, caz în care anumite informații nu au cum să fie generate de SAGA în fișier
Problema e că SAF-T în forma actuală e o mare bătaie de cap și asta pentru că sunt informații atât de analitice încât e o transferare a întregii contabilități către ANAF. Era mai simplu să spună că reglementează registrul jurnal și acela să fie trimis la ei.
Clar probleme mari la stoc. Probabil vom fi obligati sa renuntam la evidenta glogal-valorica pt minunatia de SAF-T. Pe partea de vanzari, nu cred ca ar fi o problema, insa pe partea de achizitii... Daca vorbim de societati care presteaza doar servicii, care isi cumpara diverse, pentru nevoile firmei, gen hartie coipator, capse, pix, agrafe, pana acum le bagam la gramada pe 604. Acum trebuie sa facem 4 pozitii pentru fiecare articol.
Totusi, poate odata cu implementarea eFactura, se for putea importa de acolo codurile de produse, altfel va fi jale. Ma gandesc doar la cei cu restaurante, care au facturi de achizitie cu sute, daca nu mii de articole diferite (ingrediente).

dincac617
Mesaje: 18
Membru din: Vin Feb 01, 2008 12:00 am

Re: SAF-T - declaratia 406

#13 Mesaj de dincac617 »

Buna ziua,
ati mai primit vreun raspuns din partea celor de la saga in legatura cu declaratia SAF T?

gheorghei642
Mesaje: 698
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: SAF-T - declaratia 406

#14 Mesaj de gheorghei642 »

dincae617_ Ultima reglementare: Ordin PANAF Nr.1783/04.11.2021 publicat in MO I Nr.1073/09.12.2021 precum si Ghidul in versiune finala din 17.12.2021.

dincac617
Mesaje: 18
Membru din: Vin Feb 01, 2008 12:00 am

Re: SAF-T - declaratia 406

#15 Mesaj de dincac617 »

Buna ziua, intrebarea era daca cei de la Saga au inceput sa lucreze pentru a se putea incarca din baza de date informatiile in declaratia SAF-T. Trebuie sa stim ce informatii trebuie sa mai introducem cand inregistram actele.

Scrie răspuns