revisal on-line eronat

Mesaj
Autor
pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

revisal on-line eronat

#1 Mesaj de pelihacim25 »

Buna ziua,
Azi am transmis on-line revisal cu un nou angajat,
Cand am verificat pe site itm am vazut ca cel de-al doilea contract a fost completat cu datele primului angajat (nume, prenume, CNP, etc.), astfel imi apare primul angajat cu 2 contracte, iar cel de-al doilea angajat nu imi apare in revisal,
Cum mod modifica revisal deja transmis?

Avatar utilizator
mincue773
Mesaje: 54
Membru din: Mie Oct 03, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

#2 Mesaj de mincue773 »

As avea solutia dar e cam mult de explicat ... dar ma rog...
Eu am preluat o firma care avea unii salariati raporati in Registrul de evidenta al salariatilor, altii erau cu date eronate introduse si majoritatea nu erau deloc.
Mentionez ca am putut verifica acest lucru avand acces on line la Registrul depus.
Am bagat in Saga toti salariatii de la 01.01.20xx si pana in prezent, chiar si pe cei care iesisera dupa care am facut raportarea on line. Era sa lesin cand am vazut ce facusem ... erau toate contractele introduse de mine dar le pastrase si pe cele eronate. M-am dus la ITM Bucuresti cu adresa scrisa din partea firmei prin rugam sa fie scosi salariatii introdusi initial eronat si pastrate doar datele introduse corect de mine. Acolo nu a stiut nimeni sa-mi raspunda asa ca am incercat cu e-mail-uri la raportari... dar degeaba ... nici un raspuns.
IATA CUM AM PROCEDAT:
Am instalat revisalul (varianta ITM), am introdus in el doar salariatii care apar de 2 ori ( si anume am introdus varianta eronata pe care doream sa o sterg din Registrul de Evidenta) i-am dat incetarea contractului respectiv cu motivul "altele" cu data din ziua respectiva cu explicatia "corectie inregistrare dubla salariat", apoi din ecranul registrul de actualizari am debifat adaugarea salariatilor (deoarece i-as fi raportat a treia oara) si am lasat doar cea de modificare a contractului, care in cazul meu insemna incetarea respectivului contract dublat. A mers!

In cazul tau cred ca trebuie sa mai introduci inca odata salariatul pe care nu l-ai scos din greseala, cu acela numar de contract ... aceleasi date, doar data raportarii sa o lasi de acum. La rubrica "observatii" scrie ceva ... corectie... raporteaza-l si verifica-l. Va aparea de 2 ori acelasi salariat, odata contract incetat si odata activ ... dar asta este marea corectie.
Recomand:
1 sa faceti aceasta procedura cu cate un salariat pe rand.
2 verificati in sectiunea contracte (dupa ce scoateti un salariat)daca ati raportat si a iesit salariatul respectiv

racasant
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: revisal on-line eronat

#3 Mesaj de racasant »

Va rog sa-mi spuneti cum pot rezolva in revisal un contract de munca cu CNP eronat? mutumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: revisal on-line eronat

#4 Mesaj de septimiuv »

Adică? Ce indicații ai primit de la ITM?

Scrie răspuns