CM > 90 zile fara viza medic expert - D112

Mesaj
Autor
borbelya914
Mesaje: 16
Membru din: Mar Apr 10, 2012 4:09 pm

CM > 90 zile fara viza medic expert - D112

#1 Mesaj de borbelya914 »

Buna ziua,

La inceputul anului a fost depusa o D112 valida cu atentionari pentru un angajat care a beneficiat in luna repectiva de 1 zi CO si 2 CM > 90 zile initiale si neconsecutive astfel:
un CM >90 zile initial de 6 zile cu viza medic expert (4FS+2CCI) la care nu i s-a trecut nr aviz medic expert in D112 initiala
un CM>90 zile initial de 10 zile fara viza medic expert (5FS=0 + 5CCI=0).
Luna asta am primit dela CASJ o notificare prin care suntem informati ca D112 initiala este neprocesata in baza de date de la CASJ, deoarece CM nu verifica regula CCM.R28: nr zile CM pentru ITM nu poate depasi 90 de zile fara avizul medicului expert.

Am facut D112 rectificativa unde am pus avizul medicului pentru CM care are aviz si l-am lasat asa pe cel fara viza insa m-au sunat sa ma informeze ca tot nu se poate procesa D112 rectif la ei in baza de date. Sfatul lor este ca sa dispara de tot CM fara viza din declaratie. Daca il scot cum declar cele 10 zile?
Imi puteti da un sfat cum pot rezolva aceasta speta, sa pot face D112 rectificativa fara erori, buna si pentru mine si pentru CASJ?
Multumesc!

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: CM > 90 zile fara viza medic expert - D112

#2 Mesaj de adrigela77 »

Am patit la fel. Am trimis salariatul sa isi rezolve cu viza pe CM. A cam comentat, nu a priceput dar s a rezolvat. Intradevar i am spus cand ajunge la vizat sa ma sune sa vorbesc cu medicul, cu cel care trebuie sa i puna viza. Altfel nu ti se vor restitui CM ulterioare si salariatul poate va avea dreptul la pensie de boala si nu i se vor lua in considerare CM. SE rezolva dar cu rabdare. Pe urma faci rectificativa. Succes.

Scrie răspuns