revisal modificare nume prin casatorie-corectie

Mesaj
Autor
giurconiul
Mesaje: 95
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

revisal modificare nume prin casatorie-corectie

#1 Mesaj de giurconiul »

Prin casatorie o angajata X si-a modificat numele in Y si nu am facut inregistrarea in Revisal la timpul potrivit
Acum vreau sa fac corectia.Ma poate indruma cineva?
Ma intereseaza modificarea numelui dar si data consemnarii daca anagajata are pe certificatul de casatorie 21.08.2022.
D112 este facuta tot cu numele vechi,cat de important este acest lucru?
Multumesc

ionpaturca
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: revisal modificare nume prin casatorie-corectie

#2 Mesaj de ionpaturca »

Nici macar nu stiu daca face o astfel de "corectie"
Art. 17 alin. (5) din Codul muncii stabileste ca, orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modifcarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege sau in contractul colectiv de munca aplicabil.
Asadar, Codul muncii instituie obligatia incheierii actului aditional pentru modificarea elementelor prevazute la art. 17 alin. (3) cu exceptia situatiei in care modificarea rezulta ca posibila din lege sau din contractul colectiv de munca.
Modificarea numelui rezulta ca posibila din dispozitiile Codului civil ca urmare a casatoriei, astfel ca, nu este necesara incheierea unui act aditional la contractul individual de munca.
Modificarea se opereaza in Revisal conform art. 3 alin. (2) lit. b) coroborat cu art. 4 alin. (5) din H.G. 905/2017 si se transmite la Inspectoratul teritorial de munca in termen de 3 zile de la data aparitiei modificarii.

Drepturide proprietate intelectuala: https://legislatiamuncii.manager.ro/a/27950/noul-nume-al-angajatului-dupa-casatorie-ce-modificari-in-acte-face-angajatorul.html#:~:text=In%20cadrul%20unei%20societati%2C%20dupa%20casatoria%20unui%20angajat%2C,care%20apartin%20acesteia%20s-au%20intocmit%20cu%20noul%20nume.

giurconiul
Mesaje: 95
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

Re: revisal modificare nume prin casatorie-corectie

#3 Mesaj de giurconiul »

Mai exact cum fac in Saga?
Modific numele si trec la ,,data consemnarii,, data casatoriei din certificatul de casatorie+3zile,apoi transmit cum fac la orice angajare?

Scrie răspuns