Somaj 75% suportat de angajator

Mesaj
Autor
caileanuc
Mesaje: 21
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am

Somaj 75% suportat de angajator

#1 Mesaj de caileanuc »

Buna ziua,
Pentru un angajat cu salariu mimim de 3000 lei in industria alimentara, trimis in somaj tehnic pentru cateva zile , contractul fiindu-i suspendat cf art 52 alin 1 lic c - lipsa materii prime, CAS-ul retinut pe statul de plata 25% la venitul brut realizat( 2700 x 25%=675 lei).
Programul de salarii Saga nu ii calculeaza diferenta de CAS , pe care presupun ca ar trebui sa o suporte angajatorul ( 300x25%=75 lei) , venitul brut fiind inferior salariului minim pe economie .
E corect modul de calcul al programului ? Nu am gasit in ordonanta 16/2022 ca, somajul tehnic s-ar incadra la exceptia de la plata CAS asupra unui venit sub minimul pe economie.
Va multumesc !

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Somaj 75% suportat de angajator

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Salariul de bază minim trebuie garantat în plată dacă munca este prestată efectiv. Indemnizaţia de şomaj tehnic nu reprezintă un venit salarial - salariaţii implicaţi în activitatea redusă sau întreruptă, nu desfăşoară activitate - și are ca scop principal să compenseze lipsa salariului pe durata cât contractul de muncă este suspendat. Așadar indemnizația nu are nicio legatură cu salariul minim și nu trebuie asigurata la nivelul acestuia.

Scrie răspuns